Kiedy trzeba wymienić olej w samochodzie?
Olej silnikowy i do skrzyni biegów, to jedne z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w naszym pojeździe. Dlaczego? Ponieważ w bardzo wyraźny sposób wpływają na prawidłowe funkcjonowanie kluczowych elementów samochodu. Czasem niedopilnowanie stanu oleju może nas drogo kosztować, więc lepiej zrobić to w odpowiedni sposób. Wysokiej jakości olej silnikowy można znaleźć na stronie internetowej rexbo.pl.
Olej silnikowy to podstawa
Po co olej w silniku? Zapewnia lepsze smarowanie jego części, a tym samym przedłuża działanie serca samochodu. Jednak warto poświecić trochę czasu na wybór tego płynu. Te najnowszej generacji są wzbogacone o funkcje antykorozyjne czy obniżające temperaturę krzepnięcia. Sięgając po olej do naszego samochodu dobrze jest zwrócić uwagę na jego oznaczenia, przeznaczenie i wybrać ten, który najlepiej pasuje do posiadanego przez nas modelu.
Dlaczego olej silnikowy jest taki ważny?
Po pierwsze redukuje tarcia pomiędzy cylindrami a tłokami w czasie ich pracy. Co przekłada się także na zmniejszenie hałasu. Pełni również funkcję uszczelniającą luzy pomiędzy pracującymi elementami, ale także uszczelnienia komory spalania. Chłodzi pracujące elementy, stanowiąc jednocześnie ochronę przed korozją. Redukuje opory pracy silnika, co przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa oraz odprowadza zanieczyszczenia, które przechwytuje filtr oleju. Przestrzeganie kalendarza wymiany oleju pozwala także zapobiegać osadzaniu się nagaru, który jest sporym problemem dla nowoczesnych silników benzynowych o małej pojemności.
Jak często należy go wymieniać?
Częstotliwość wymiany oleju ma zasadniczy wpływ na trwałość silnika, poziom jego awaryjności, zużycie paliwa i trwałość osprzętu (np. turbosprężarki). Producenci samochodów ustalają wysokość przebiegu po jakim powinno się dokonywać wymiany oleju silnikowego i jaka jest jego zalecana ilość potrzebna do wymiany. Ponadto otrzymujemy także specyfikację oleju silnikowego, do której warto sięgnąć.
Specjaliści zalecają wymianę oleju po przejechaniu 15 - 17 tys. km. Później filtr oleju może nie być w stanie zatrzymywać zanieczyszczeń, a sam olej jest już zużyty i traci właściwości smarne oraz antykorozyjne. W przypadku aut, które są używane przede wszystkim do jazdy w mieście, zaleca się nawet częstszą wymianę, co 10 – 12 tys. km przebiegu, podobnie w pojazdach z instalacją gazową. Jeśli pojazd jest mało eksploatowany to olej wystarczy wymienić raz do roku.
Olej do skrzyni biegów
Gdyby nie olej, zarówno manualne, a już zwłaszcza automatyczne skrzynie biegów przestałyby po prostu działać. Wszystko dlatego, że urządzenia w mechanizmie napędowym są coraz bardziej skomplikowane i smary przekładniowe muszą zwiększać swoją funkcjonalność. Olej w manualnej skrzyni biegów pełni podobne funkcje jak w silniku. Smaruje pracujące elementy, chłodzi je, wycisza pracę urządzenia, ułatwia pracę mechanizmów, odprowadza z nich zanieczyszczenia i zmniejsza opory. Mimo tego niektórzy nie wiedzą o tym, że olej w manualnej skrzyni biegów również powinno się wymieniać. Najlepiej co 100 tys. km przebiegu albo co 6 lat. Regularna wymiana oleju przekładniowego pozwala przedłużyć życie skrzyni i zapewnienia jej pełną sprawność o każdej porze roku, szczególnie ważne jest to zimą. Producenci samochodów podają dokładna specyfikację jeśli chodzi o dobór odpowiedniego oleju.
Wymiana oleju w automacie
ATF – Automatic Transmission Fluid, olej przekładniowy smaruje pracujące części przekładni. Usuwa z niej zanieczyszczenia, obniża temperaturę, a także bierze udział w zmianie biegów, czy jeździe w określonym kierunku. Jego nieterminowa wymiana może doprowadzić do trwałego uszkodzenia skrzyni biegów. Jak często go wymieniać? Po pierwsze poznać wskazania producenta. Jeśli ich nie precyzuje dokładnie pierwszej wymiany powinno się dokonać po przejechaniu 80 - 100 tys. kilometrów, a kolejnych co 30 tys.