Drony pomogą rolnikom i leśnikom?
Drony najczęściej są wykorzystywane do fotografowania małych terenów. Mogą być także przydatne do monitorowania zwierząt, bądź wyrządzonych przez nie szkód na polach uprawnych.
Naukowcy z SGGW mają wiele pomysłów na praktyczne zastosowanie dronów w rolnictwie, leśnictwie, ochronie środowiska, czy budownictwie.
Małe bezzałogowe statki powietrzne to urządzenia, bardzo przydatne, zwłaszcza jeśłi działają w komplecie z odpowiednim sprzętem optycznym i oprogramowaniem.
Dzięki dronom, wyposażonym w odpowiednie rejestratory promieniowania elektromagnetycznego można zapobiegać pożarom. Odpowiedni monitornig pozwala zauważyć nie tylko pierwsze, niepozorne smugi dymu, ale również sprawdzić, w których miejscach lasu roślinność jest przesuszona.
Montując do dronów kamerę rejestrującą promieniowanie w paśmie podczerwieni termalnej, można monitorować zwierzęta - sprawdzać ich liczebność, czy rejestrować szkody (Może się to okazać bardzo przydane, gdyż w nowym budżecie nie ma pieniędzy na wypłatę odszkodowań). Jeśli jednak do tego samego dronu podłączymy kamerę rejestrująca pasma w zakresie bliskiej podczerwieni lub wspomnianej wcześniej podczerwieni termalnej, otrzymamy obrazy, których nie jesteśmy w stanie zaobserwować gołym okiem.
Za pomocą kamery termalnej możemy odczytać temperaturę powierzchniową roślin. Wiadomo, że w przypadku ich przesuszenia temperatura będzie wyższa, temperatury niskie świadczą o niezaburzonych procesach życiowych. Dane uzyskane z nowoczesnych urządzeń trzeba jeszcze właściwie odczytać. Z tego powodu naukowcy z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW prowadzą badania mające na celu znalezienie zależności między stanem ekologicznym roślin a temperaturą zarejestrowaną przez urządzenia umieszczone na dronie. Dr hab. Jarosław Chormański, prof. ndzw SGGW z zespołem prowadzi projekty badawcze mające m.in. na celu tworzenie algorytmów i systemów opisujących tę relację przestrzennie. Obliczanie NDVI, czyli znormalizowanego wskaźnika kondycji roślin, może zostać zastosowane także w rolnictwie i leśnictwie. Na tej podstawie można utworzyć bardzo dokładne ortofotomapy pozwalające ocenić przestrzenną zmienność wysokości plonów, efektywności nawożenia, stan leśnej roślinności, a także prowadzić monitoring przeciwpożarowy.
Za 5-10 lat drony mogą stać się podstawowym narzędziem leśników. Pozwolą one zaoszczędzić wiele czasu m. in przy aktualizacji leśnej mapy numerycznej. Obecnie technologia jest stosunkowo nowa i droga, ale z upływem czasu ta sytuacja na pewno będzie się zmieniała.