Izabela Grzesiak - wierzy w moc ziół
Izabela Grzesiak z Pępowa (powiat gostyński, woj. wielkopolskie) od kilku lat prowadzi w swej rodzinnej miejscowości sklep zielarsko-medyczny Ogród Staropolski. Pasją do ziół zaraża innych. Była pomysłodawczynią Wioski Tematycznej Ziołowieś Pępowo. W sierpniu została doceniona w konkursie NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO – SMAKI REGIONÓW, gdzie otrzymała wyróżnienie za przyprawę ziołową Siekieradkę.
Mieszkanka Pępowa przekonuje, że zawsze „ciągnęło ją” w kierunku przyrody. Najpierw wybrała ogrodnictwo, potem zajęła się już na serio zielarstwem. Wiedzę dotyczącą zastosowania różnych roślin rosnących w naszych ogródkach, lasach czy na łąkach ma w jednym paluszku. Od kilku lat prowadzi sklep zielarsko-medyczny. Chętnie udziela porad dotyczących zastosowania ziół przy m.in. wszelkich dolegliwościach zdrowotnych. - Chciałabym i czynię ku temu starania, żeby promować ziołolecznictwo. W większym mieście jest bardzo dużo osób, które czytają, dowiadują się i leczą się ziołami, a w małej miejscowości zanikło to całkowicie - tłumaczy. Pasjonatka ziołolecznictwa wspomina, że na początku miejscowi traktowali jej działalność z przymrużeniem oka. Myśleli, że sprzedaje nasiona i sadzonki. Z czasem zjawiało się coraz więcej klientów. Dziś do jej sklepu trafiają osoby nie tylko z powiatu gostyńskiego.
Sklep Ogród Staropolski tym bardziej stał się rozpoznawalny w południowej Wielkopolsce, że tematyka zielarska jest powiązana z promocją Pępowa. Kilka lat temu, dzięki zaangażowaniu pani Izy i wielu innych mieszkańców miejscowości, powstała Wioska Tematyczna Ziołowieś Pępowo, która organizuje wykłady, spotkania, wystawia się na różnych imprezach dotyczących tradycji i żywności.
W konkursie NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO – SMAKI REGIONÓW Izabela Grzesiak wystartowała po raz pierwszy. Zgłosiła swoje dwa produkty: herbatę na brzuch (mieszanka własnoręcznie zebranych siedmiu rodzajów ziół, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego) oraz sól ziołową Siekieradkę (10 różnych ziół w tym zamiast tradycyjnej kamiennej - sól morska). Przyprawa przypadła do gustu jury - została wyróżniona na etapie regionalnym. Zakwalifikowała się tym samym do konkursu ogólnopolskiego o miano Perły.
- Sól Siekieradkę zrobiłam kiedyś przypadkiem. Mama prosiła, bym zrobiła mieszankę ziół do mięs pieczonych. Zaczęłam kombinować i mieszkać składniki. W końcu, po kilku próbach, stwierdziłam, że to chyba jest ten przepis. Wysłałam zgłoszenie na konkursu i udało się. Nie wierzyłam, że Siekieradka zdobędzie wyróżnienie - mówi Izabela Grzesiak. Wręczenie nagród miało miejsce na rynku w Poznaniu.
Co znajduje się w Siekieradce? Czarnuszka, cząber, kminek, kolendra, koperek, kozieradka, kurkuma, lubczyk liść, majeranek, ostropest oraz sól morska.
Warto dodać, że Izabela Grzesiak posiada jeszcze jedno zamiłowanie. Jest certyfikowanym irydologiem. Na podstawie tęczówki oka ocenia stan zdrowia pacjenta.