Ekowar: prawie 1000 ha, 500 krów mlecznych i imponujący park maszyn [ZDJĘCIA]
Nowy areał zwiększył możliwości w zakresie poszerzenia upraw na paszę, gdzie na początku głównie uprawiano kukurydzę i rzepak. Teraz są to głównie koniczyny oraz trawa potrzebna do hodowli bydła.
TMR bez kukurydzy
Obecnie gospodarstwo położone jest w województwach: lubelskim i podkarpackim, natomiast główną siedzibą pozostaje Tarnogród, gdzie utrzymywane są krowy mleczne, zaś w Dobczy - jałówki hodowlane. Dziś gospodarstwo to około 800 ha powierzchni, z czego w Tarnogrodzie około 500 ha i tu uprawiany jest jęczmień, pszenica, buraki, a reszta areału to trawy z przeznaczeniem na pastwisko i sianokiszonki.
Z roślin uprawnych dominuje pszenica ozima, buraki cukrowe, jęczmień, lucerna i trawy na sianokiszonki. Zrezygnowano natomiast z uprawy kukurydzy.
- W gospodarstwie mamy 1100 sztuk bydła, średnio w sezonie zbieramy 12 tys. sztuk balotów sianokiszonki, pozyskujemy wysłodki z KSC (Krajowa Spółka Cukrowa), i to stanowi bazę pasz objętościowych dla zwierząt. Średnia wydajność mleczna waha się w granicach 8 tyś litrów. Taki wynik uzyskujemy bez skarmiania bydła kiszonkami z kukurydzy. Specyficzna dawka pokarmowa daje możliwość uzyskania bardzo dobrych parametrów mleka o zawartości białka 3,7-3,8% i rewelacyjną zawartością kazeiny 3,01%, co z kolei pozwala proponować dobrą cenę za mleko a to zarazem przekłada się na dobry bilans finansowy gospodarstwa. Produkcja mleka w ostatnim roku wyniosła 2 500 000 litrów rocznie
- tłumaczy Wojciech Karwacki, który pomaga właścicielowi gospodarstwa w podejmowaniu kluczowych decyzji i koordynuje prace związane zarówno z hodowlą jak i uprawą oraz techniką. W Ekowarze przeważa bydło rasy holsztyńsko-fryzyjskiej (czarno-białej, ale też czerwono-białe). Krowy żywione są TMR-em, a jałówki hodowlane w okresie letnim są pastwiskowane, zaś w okresie zimowym karmione również TMR-em.