Susza. Komisje szacują straty w plonach. Co ze wsparciem?
Czy komisje zdążą sprawdzić wszystkie pola? Jakie uprawy najbardziej zagrożone?
- Szacowanie strat w zbożach musi odbyć się przed zakończeniem żniw - mówi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Na dzień 17 lipca na terenie Polski działało 800 komisji powołanych przez wojewodów, które mają ocenić wielkość strat. Należeć do nich mogą pracownicy samorządowi, członkowie izb rolniczych czy specjaliści z ośrodków doradztwa rolniczego.
Członkowie komisji podczas lustracji pól weryfikują czy dane przedstawione przez rolników we wnioskach są prawdziwe. - Na terenach, które sprawdzamy, szacujemy straty na poziomie od 30 do 50%. Ubytki w Wielkopolsce są znaczne i zauważamy, że pogłębiają się, bo kukurydza, buraki i ziemniaki, które nie weszły do monitoringu też są w coraz gorszej kondycji - powiedział Wacław Kałmucki, członek komisji suszowej oceniającej straty na terenie powiatu jarocińskiego.
Czytaj także: Susza na polach - co z ziemniakami?
Czy rolnicy, którzy ponieśli straty, będą mogli liczyć na wsparcie rządu? Jak podało ministerstwo rolnictwa uruchomione mają zostać kredyty preferencyjne. Poza tym poszkodowani mogą zwracać się o rozłożenie na raty składek na ubezpieczenie w KRUS bądź o ulgę w spłacie należności za dzierżawione grunty państwowe czy podatku rolnego. O nadzwyczajnych formach pomocy póki co nie mówi się.
- Decyzja o uruchomieniu dodatkowej pomocy dla poszkodowanych w wyniku tegorocznych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych zostanie podjęta po zakończeniu szacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów - powiedziała Małgorzata Książyk, dyrektor Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Komisje w 800 gminach na 2477 wszystkich jednostek samorządowych w Polsce to niewiele. Niektórzy rolnicy są na półmetku żniw, inni już kończą zbiory. Czy członkowie komisji zdążą zlustrować wszystkie uprawy i pola, które mogły być dotknięte suszą? Do powoływania komisji szacujących straty apeluje minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Przypomina, że szkody mogą być stwierdzone tylko na tych polach, na których rośliny jeszcze są.
- Nie ma takiej możliwości, ze rolnik zostawi skrawek pola z pszenicą na lustrację. Musi być całość na pniu - wyjaśnia minister Ardanowski.
Zgodnie z raportami Instytutu Uprawy Nawożenia i Geboznawstwa w Puławach susza dała o sobie znać głównie w woj. lubuskim oraz woj. wielkopolskim.
- Na przeważającym terenie województwa lubuskiego oraz w zachodniej części województwa wielkopolskiego deficyt wody wynosi ponad -200 mm - podał IUNiG.
Tak niska wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) oznacza suszę rolniczą w wielu prawach zbóż i rzepaku.
- Duży deficyt wody od -160 do -200 mm notowano na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim. Na dużym obszarze kraju niedobór wody wynosił od -110 do -200 mm. Natomiast na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim w tym okresie sześciodekadowym notowano najmniejsze niedobory wody wynoszące powyżej -110 mm - wyjaśnia Instytut Uprawy Nawożenia i Geboznawstwa w Puławach.
W uprawach rzepaku i rzepiku zagrożone są wszystkie gminy w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz łódzkim. Dużo strat mogą ponieść także rolnicy uprawiający tę roślinę w woj. opolskim czy zachodniopomorskim.
Czytaj także: Żniwa 2019. Jak plonuje rzepak? [ZDJĘCIA I VIDEO]
Zasięg suszy w zbożach jarych może objąć 100% gmin w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz 94% gmin w woj. łódzkim.
W przypadku krzewów owocowych straty mogą wystąpić we wszystkich gminach woj. lubuskiego oraz wielkopolskiego oraz 94% gmin woj. łódzkiego.
A co z kukurydzą na ziarno? Odnotowano ją w 877 gminach Polski. Najgorzej jest w woj. lubuskim oraz woj. wielkopolskim. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku kukurydzy na kiszonkę.
Wystąpienie suszy jest określają wartości progowe klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych roślin uprawnych i kategorii gleb w określonym przedziale czasowym. Kwestie te reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 kwietnia 2019 roku.
Czytaj także:Dramatyczna susza w kukurydzy [VIDEO]
Na przykład o suszy w zbóżach jarych w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia mówi się, gdy wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kolejnych kategorii gleb są następujące: I - 207, II -226, III - 256, IV - 276.
Kategorię gleby można określić następująco:
Kategoria I - Bardzo podatna na suszę(WOD < 127,5 mm), gatunek gleby: |
|
||
Kategoria II- Podatna na suszę (WOD 127,5 - 169,9 mm), gatunek gleby: |
piasek gliniasty lekki - pgl |
||
Kategoria III Średnio podatna na suszę (WOD 170 - 202,5 mm), gatunek gleby: |
glina lekka - gl |
||
Kategoria IVMało podatna na suszę(WOD > 202,5 mm), gatunek gleby: |
glina średnia - gs |
|