Średnio 18,6 tys. zł dla rolnika za pszenicę lub grykę
Do kogo była skierowana ta pomoc?
O tę pomoc mogli się ubiegać producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin, a ziarno sprzedali w okresie od 15 kwietnia do 15 lipca 2023 r. Co istotne, nabywcą musiał być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Transakcja powinna zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR.
Na kontach rolników średnio ponad 18,6 tys. złotych
Wysokość wsparcia jest zróżnicowana. W przypadku pszenicy znaczenie ma termin sprzedaży zboża, a jeśli chodzi o grykę, pod uwagę bierze się również województwo, w którym położone jest gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie.
Gdybyśmy mieli uśrednić ilość wypłaconych pieniędzy (czyli 1,93 mld zł) i ilość rolników, które już je otrzymało (czyli 103,5 tys. gospodarzy), to uzyskalibyśmy średnią kwotę 18.647,34 zł, którą teoretycznie mają na kontach ci z wnioskodawców, którym pieniądze zostały już przelane.
Chociaż niekorzystanie z wsparcia i sprzedaż zboża po dobrej cenie brzmi atrakcyjnie, to trudne czasy na rynku mogą sprawić, że znalezienie takiej ceny jest wyzwaniem. Rolnicy stoją przed dylematem, gdzie równoważenie między wsparciem a opłacalnością produkcji jest kluczowe dla utrzymania rentowności gospodarstwa.