Spółka Pfeifer&Langen z zarzutami. Grozi jej wysoka kara
Spółka może w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec rolników - podejrzewa UOKiK, który wszczął wobec niej postępowanie.
Zastrzeżenia Tomasza Chróstnego, prezesa UOKiK budzą postanowienia w umowach z rolnikami, zgodnie z którymi plantatorzy mogą kupować nasiona buraków cukrowych tylko od Pfeifer & Langen. W przypadku użycia innych nasion spółka zastrzegła sobie prawo odmowy zakupu buraków.
- Działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Dlatego wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli zostaną użyte nasiona zakupione z innego źródła, koncern cukrowy odmówi przyjęcia buraka, wtedy cały trud rolnika pójdzie na marne – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Spółce Pfeifer & Langen grozi kara do 3 proc. obrotu.
To nie pierwsza interwencja UOKiK na rynku produkcji cukru. W 2019 r. urząd wydał decyzję, w której przyjął zobowiązanie spółkę Sudzucker Polska do zmiany praktyk niekorzystnych dla rolników.
- Ochrona polskich rolników to ważna część działalności Urzędu. Dlatego oprócz postępowania przeciwko Pfeifer & Langen wszcząłem również postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzimy, czy pozostali producenci cukru w Polsce nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników w podobny sposób - mtłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Spółka Pfeifer & Langen Polska to jeden z największych producentów cukru w Polsce. W jej skład wchodzą cukrownie w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce (Wielkopolska) i Cukrownia Glinojeck w Zygmuntowie na Mazowszu. Główna siedziba spółki mieści się w Niemczech w Kolonii.