Spływają pieniądze dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że większość producentów pszenicy, kukurydzi i gryki, którzy ponieśli straty spowodowane wojną na Ukrainie i złożyli wniosek o pomoc, otrzymała już pieniądze - do 10 lipca na konta niemal 50 tys. rolników wpłynęło już ok. 514 mln zł.
ARiMR zarejestrowała nieco ponad 69 tys. wniosków o pomoc. Jednym z warunków skorzystania z takiego wsparcia było sprzedanie ziarna w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r. uprawnionemu podmiotowi.
Po majowej nowelizacji przepisów o pomoc, poza producentami pszenicy lub kukurydzy, mogli ubiegać się producenci gryki. Do 30 czerwca 2023 r. został wydłużony termin przyjmowania wniosków. Wsparciem została objęta większa powierzchnia upraw – 300 ha. Oprócz tego wzrosły stawki pomocy. Rolnicy, którzy złożyli wnioski przed wejściem w życie znowelizowanego rozporządzenia (nabór rozpoczął się 13 kwietnia), mieli czas na korekty w dokumentacji.
Bez zmian pozostał przedział czasowy, w którym pszenica, kukurydza lub gryka zostały sprzedane. Ten okres to 1 grudnia 2022 r. – 14 kwietnia 2023 r. Jeśli chodzi o nabywcę, musiał być on uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż. Mógł to być także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Sprzedaż należało udokumentować fakturami VAT lub ich duplikatami.
Wysokość pomocy nie może przekroczyć:
- iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy, kukurydzy lub gryki, do której producent rolny otrzymał dopłaty bezpośrednie za 2022 r., jednak nie więcej niż 300 ha łącznie i
- iloczynu stawki pomocy oraz powierzchni upraw, którą oblicza się jako iloraz liczby ton pszenicy, kukurydzy lub gryki wynikającej z załączonych faktur i współczynnika:
a) 5,5 – w przypadku pszenicy,
b) 7 – w przypadku kukurydzy,
c) 1,6 – w przypadku gryki.
- Tagi:
- ARiMR
- pomoc zbożowa