Sokoły zadomowiły się na kominie glinojeckiej cukrowni
– Zauważyliśmy, że na terenie biologicznej oczyszczalni ścieków należącej do cukrowni Glinojeck powstał bogaty ekosystem. Zleciliśmy więc przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej terenów i okolicy cukrowni. Wynika z niej, że w sąsiedztwie naszego zakładu zadomowiły się różne gatunki roślin i ptaków - mówi Joanna Embros, pełnomocnik zarządu ds. zintegrowanych systemów zarządzania i zrównoważonego rozwoju.
Na bogactwo okolicznej flory i fauny wpływ miała sama cukrownia. To dzięki obecności dużych zbiorników akumulacyjnych, które należą do zakładu, powstał bogaty ekosystem. W lasach otaczających cukrownię znajdziemy zarówno starodrzewy, jak i młode zagajniki stanowiące schronienie i dom między innymi dla wielu gatunków ptaków.
Pustułki (łac. Falco tinnunculus) i sokoły wędrowne (łac. Falco peregrinus) na miejsce odpoczynku wybrały sobie komin cukrowni w Glinojecku. Każdego roku wiosną gniazdo zajmuje ten gatunek, który pojawi się jako pierwszy. Ptaki przylatują, by złożyć tu jaja i z końcem lipca odlatują. Gniazdo na bieżąco monitorują specjalnie ustawione kamery. W tym roku na kominie zadomowiły się pustułki. Na nagraniu zaobserwować można na przykład jak ptaki opiekują się swoimi pisklętami, jak je karmią. Uchwycono również moment jak młode uczą się latać i jak wylatują z gniazda.
Pustułki i sokoły wędrowne to tylko dwa z wielu gatunków ptaków obserwowanych w okolicy cukrowni Glinojeck. W ramach przeprowadzonej inwentaryzacji przyrodniczej zaobserwowano ponad 100 innych gatunków. Do najciekawszych należą: bąk – duży ptak zamieszkujący rozległe trzcinowiska, którego donośny buczący głos wiosną słychać z odległości kilku kilometrów, kobuz - nazywany też sokołem leśnym, czy słowik rdzawy, którego można rozpoznać po oryginalnym śpiewie.
Pfeifer & Langen Polska od wielu lat prowadzi działania zmierzające do ograniczania swojego wpływu na otoczenie. – Zanim podejmiemy decyzję o realizacji jakiejkolwiek inwestycji analizujemy projekt pod kątem możliwego wpływu planowanego działania na środowisko przyrodnicze i okolicznych mieszkańców – mówi Joanna Embros. Obecnie wiele projektów w Pfeifer & Langen Polska jest realizowanych w ramach strategii transformacji środowiskowej. Działania te podejmowane są na każdym etapie produkcji cukru – od uprawy buraków po dostawy produktów do klientów. Taki sposób funkcjonowania przynosi wymierne efekty – bogactwo roślin i zwierząt, które zadomowiły się na terenie i w okolicach cukrowni Glinojeck jest na to dowodem.
Czytaj także: