Skrzypionki już dają o sobie znać - kiedy i czym pryskać?
Na oziminach zaobserwowano już pierwsze ślady żerowania skrzypionek, a także pojedyncze chrząszcze tego szkodnika.
Informuje o tym Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w najnowszym komunikacie fitostanitarnym (Słupia Wielka, 27 marca).
Skrzypionki - opis
Na plantacjach pszenicy ozimej występują dwa gatunki skrzypionek - skrzypionka zbożowa i skrzypionka błękitek. Chrząszcze tychże szkodników zimują w ściółce, darni albo po prostu między korzeniami. Wiosną (gdy temperatura przekracza 10 stopni C) pojawiają się na roślinach żywicielskich.
Skrzypionki jaja składają od połowy maja do połowy czerwca. Po upływie ok. 2 tyg. wylegają się z nich larwy.
Szkody na plantacjach pszenicy ozimej wyrządzją zarówno chrząszcze, jak i larwy skrzypionki (wyjadają one tkanki miękiszowe liści). Żerowanie tychże szkodników w sprzyjających warunkach zazwyczaj rozpoczyna się w drugiej dekadzie kwietnia. Ciepłe dni w ubiegłym tygodniu sprawiły jednak, że skrzypionki już dały o sobie znać. Szacuje się, że jedna larwa skrzypionki potrafi zniszczyć do 10% liścia flagowego. Przekłada się to na spadek plonu o 10% na skutek obniżenia zdolności fotosyntezy i w efekcie stopnia wypełnienia kłosów.
Kiedy i czym zwalczać skrzypionki?
Zabiegi zwalczające skrzypionki przeprowadza się w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości - czyli stwierdzenia 1-2 larw na źdźble bądź w przypadku stwierdzenia na plantacji masowego wylęgu larw (obserwujemy wówczas larwy obu gatunków).
Na koniec przypominamy o tym, że w tym sezonie nie będzie można już stosować do zwalczania skrzypionek chloropiryfosu (związek fosforoorganiczny). Preparaty zawierające tę substancję czynną mogą być w handlu jedynie do 1 kwietnia. Termin ich zużycia upływa z kolei 16 kwietnia. Czym zatem pryskać? Patrz ramka poniżej.
Czytaj także:
Pszenica ozima. Mączniak i septorioza dają o sobie znać!
Fot. Poglądowe