Samowolne wycięcie choinki z lasu? To się może źle skończyć
Próby nielegalnego pozyskiwania choinek z Lasów Państwowych zdarzają się nie od dziś i nasilają się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Nadleśnictwa, w ramach działań prewencyjnych, stosują wtedy wzmożony nadzór, szczególnie w miejscach występowania jodeł, świerków i sosen. Leśnicy dysponują dziś nowoczesnym sprzętem, który pozwala im na skuteczniejsze ściganie amatorów bezpłatnych drzewek. Warto też dodać, że kradzieże drzew zdarzają się również w prywatnych lasach, za nie również można zostać surowo ukaranym.
Co grozi za wycinkę i kradzież drewna z lasu?
Konsekwencje kradzieży dokonanej w lesie zależą to od tego, jaką miało wartość. Jeśli nie przekracza ona 800 zł, mamy do czynienia z wykroczeniem. W Kodeksie wykroczeń znajduje się przepis (art. 120) poświęcony tzw. kradzieży leśnej, opisujący wymiar kary. Czytamy w nim:
„Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.
Dodatkowo w razie popełnienia tego wykroczenia sąd orzeka nawiązkę w wysokości podwójnej wartości wyrąbanego, ukradzionego lub przywłaszczonego drzewa, a ponadto, jeżeli ukradzione lub przywłaszczone drzewo nie zostało odebrane, orzeka się obowiązek zapłaty jego równowartości. Kodeks wykroczeń przewiduje też karę za usiłowanie oraz podżeganie i pomocnictwo w tym wykroczeniu.
Czytaj także: Choinka na święta za swojej działki? W tej sytuacji nie potrzebujesz zezwolenia
Co grozi za wycinkę i kradzież drewna z lasu? Wartość powyżej 800 zł
Jeszcze poważniej wygląda sytuacja, jeśli wartość drzewa przekroczy 800 zł. W grę wchodzi wtedy art. 278 Kodeksu karnego w którym opisane są kary za przestępstwa przeciwko mieniu (od 3 miesięcy do 5 lat lub pozbawienia wolności lub – w przypadku kradzieży szczególnie zuchwałej – od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności).
W Kodeksie karnym znajduje się również przepis dotyczący bezpośrednio nielegalnej wycinki drzew w lasach. Mowa o art. 290, w którym czytamy:
„ § 1. Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie, podlega odpowiedzialności jak za kradzież. § 2. W razie skazania za wyrąb drzewa albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa.”