Rynek wieprzowiny w 2018 r.
Jakie nastroje przyniesie 2018 r. dla hodowców trzody chlewnej? Czy możemy liczyć na większy optymizm na rynku?
Według przewidywań produkcja wieprzowiny w krajach UE zostanie utrzymana na podobnym poziomie jak w 2017 roku. Silny kurs euro w stosunku do dolara USA będzie pogarszał konkurencyjność unijnej wieprzowiny na rynkach światowych. Potencjalne dotarcie wirusa ASF do Niemiec będzie miało ogromny wpływ na światowy rynek wieprzowiny. A warto zaznaczyć, że ogniska są wykryte również w Czechach. UE dysponuje doskonałą bazą do produkcji wieprzowiny. Najistotniejsza jest jednak jej konkurencyjność, a jeżeli dalsze kosztowne regulacje dotyczące dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska zostaną wprowadzone w życie, może to przyczynić się znowu do topnięcia w portfelach producentów. Co prawda w ostatniej dekadzie z produkcji ubyło 1 milion macior, ale poprawiła się ich wydajność. Wysoka konsumpcja wieprzowiny pozostanie dalej istotnym elementem wewnętrznego rynku.
Jak podają źródła w USA pogłowie macior wzrosło o 1%, przy jednoczesnym wzroście mocy ubojowej o 7%, w związku z uruchomieniem nowych ubojni, popyt na żywiec wieprzowy powinien zostać utrzymany na wysokim poziomie. Może to przełożyć się nawet na wzrost cen tuczników (szczególnie w miesiącach letnich) oraz utrudnioną konkurencję na rynkach azjatyckich.
Przeczytaj, jak dobrać okna w budynkach inwentarskich. KLIK
Z kolei rynek kanadyjski będzie podążał za zmianami na rynku USA. Producenci tuczników w Kanadzie będą również beneficjentami wzrostu mocy ubojowych w USA oraz korzystnego kursu dolara kanadyjskiego w stosunku do dolara USA. 70% produkcji żywca i mięsa wieprzowego jest eksportowane. Eksport prosiąt i tuczników do USA będzie dalej się rozwijał.
W przypadku rynku chińskiego zdania co do rozwoju produkcji wieprzowiny są podzielone. Z jednej strony powstają nowe fermy trzody chlewnej, ale z drugiej spora część pogłowia jest likwidowana z powodów środowiskowych. Dane rządowe z października 2017 wskazują, że pogłowie świń w tym kraju wyniosło 34,87 mln sztuk (-5,3% w skali roku). Stado podstawowe zmniejszono o 2 mln sztuk. Z tego powodu przewidywane są dalej wysokie ceny na żywiec wieprzowy oraz duży import wieprzowiny.
Sprawdź najnowsze ceny żywca wieprzowego TUTAJ
Produkcja wieprzowiny w Rosji jest opłacalna od 5 lat. Sankcje nałożone na Europę i Północną Amerykę utrzymują import na minimalnym poziomie. Nie ma oficjalnych sygnałów, aby coś miało się zmienić w tym względzie w 2018 roku. ASF utrudnia ekspansję produkcji w tym kraju oraz eksport. Konsumpcja wieprzowiny sięga zaledwie połowy średniego spożycia w krajach UE. Ze wzrostem gospodarki spożycie wieprzowiny w Rosją będzie rosło. Koszt produkcji kilograma żywca w Rosji jest wyższy niż Europie czy Ameryce. Z biegiem lat różnice w kosztach produkcji powinny się zacierać.
W Polsce pomimo walki z ASF, ubiegły rok był w miarę stabilny i ogólnie cała branża mięsa wieprzowego wyszła na plus. Najlepszą tego oznaką jest coraz więcej inwestycji w nowoczesną produkcję świń. Jest to również sygnał, że polscy hodowcy cały czas widzą szansę w opłacalnej produkcji wieprzowiny.
- Tagi:
- rynek
- trzoda chlewna
- świnie
- perspektywy