Rozliczenie dotacji jest trudniejsze od jej pozyskania - wskazówki
Rozliczenie działania - Restrukturyzacja małych gospodarstw
Agnieszka Duraczyńska zauważa, że działaniem cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród rolników w ramach środków PROW 2014-2020 była Restrukturyzacja małych gospodarstw.
- Osoby realizujące to działanie obowiązują ściśle określone zobowiązania, wynikające z otrzymanej decyzji przyznania pomocy zawartej między beneficjentem działania a ARiMR. Decyzję o przyznaniu pomocy ARiMR wydaje pod warunkiem dopełnienia przez rolnika w terminie 6 miesięcy od dnia jej otrzymania: rozpoczęcia realizacji biznesplanu, rozpoczęcia prowadzenia rachunkowości rolnej i złożenia wniosku o płatność I raty - informuje autorka opracowania.
Kolejnym etapem jest przystąpienie do realizacji założeń biznesplanu poprzez prowadzenie gospodarstwa zgodnie z zaplanowaną strukturą produkcji, uczestnictwo w szkoleniach, usługach doradczych, przygotowanie produktów do sprzedaży, udziałem zbóż w strukturze zasiewów, przygotowanie i stosowanie planu nawozowego, działania w zakresie innowacyjności, uczestnictwa w systemach jakości jeżeli takowe zostały zaplanowanie.
- Bezwzględnie wymagane jest osiągniecie wielkości ekonomicznej na poziomie ca najmniej 10.000 euro, a ponadto wzrost tejże wielkości o co najmniej 20% w stosunku do wielkości wyjściowej najpóźniej w trzecim roku od wypłaty pierwszej raty pomocy i utrzymanie tego poziomu co najmniej pięć lat od dnia wypłaty środków w ramach złożonego wniosku o płatność I raty pomocy - napisała Agnieszka Duraczyńska.
Beneficjent pomocy zobowiązany jest również do prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów co najmniej przez okres 5 lat od dnia wpłaty pierwszej raty pomocy.
- Samo przyznanie pomocy to dopiero początek drogi do sukcesu, niejednokrotnie rozliczenie dotacji jest trudniejsze od jej pozyskania. Przygotowując się do rozliczenia najlepiej wykonać aktualizację biznesplanu w oparciu o uprawy i zwierzęta posiadane na stanie gospodarstwa w roku docelowym, pozwoli to na zweryfikowanie osiągnięcia zaplanowanej wielkości ekonomicznej gospodarstwa, osiągniętego procentu zbóż w strukturze zasiewów, czy utrzymania punktów za profil produkcji, jeżeli takowe były zaplanowane - informuje autorka analizy.
Agnieszka Duraczyńska wskazuje, że następnie należy zweryfikować wywiązanie się z zobowiązań, za które rolnik otrzymał punkty: udział w szkoleniach, usługach doradczych, posiadanie planu nawozowego, punktów za innowacje, czy przygotowanie do sprzedaży.
- Kolejnym etapem jest sprawdzenie czy rolnik wydatkował na środki trwałe co najmniej 48 .000 zł, czy zaplanowanie w biznesplanie inwestycje pokrywają się z ich realizacją, czy zgadzają się parametry zakupionych maszyn i urządzeń z tym co było zaplanowane. Jeżeli nie należy zmianę nanieść w aktualizacji biznesplanu. W przypadku inwestycji budowlanych sprawdzić czy wydatki pokrywają się z kosztorysem, jeżeli nie, należy wykonać kosztorys powykonawczy i zmianę kosztów nanieść w aktualizowanym biznesplanie. Następnie należy zweryfikować, czy rolnik posiada faktury na zaplanowanie obrotowe środki produkcji. Jeżeli plan nie pokrywa się w rodzajach kosztów np. jest zakup materiału siewnego, a planowany był zakup nawozów - zmianę należy nanieść w aktualizacji biznesplanu - wyjaśnia Agnieszka Duraczyńska.
Po uzyskaniu zgody na aktualizację biznesplanu, rozliczenie Restrukturyzacji małych gospodarstw polega na złożeniu wniosku o płatność II raty z niezbędnymi załącznikami najpóźniej w trzecim roku od wypłaty I raty pomocy.
- W piątym roku realizacji zobowiązania, rolnicy składają informację z realizacji warunków w piątym roku od dnia wypłaty I raty pomocy, sprawozdanie z wielkości ekonomicznej, a w przypadku uzyskania punktów za plan nawozowy, przygotowanie do sprzedaży, czy udział w systemach jakości, dokumentów potwierdzających realizacje tych zobowiązań - zaznacza autorka opracowania.
Kończąc, Agnieszka Duraczyńska zaznacza, że należy mieć na uwadze fakt że niezrealizowanie warunków zapisanych w decyzji skutkuje sankcjami finansowymi, których wysokość mieści się w zakresie od 0,5 do nawet 100% pomocy.