Rolnicy otrzymali z KRUS deklaracje podatkowe PIT
KRUS podała, iż do rolników przesłała formularze PIT. Z urzędem skarbowym będą musieli rozliczyć się osoby ubezpieczone w KRUS, które m.in. pobierają emeryturę rolniczą.
Wśród rozesłanych przez KRUS dokumentów znajdą się następujące formularze PIT:
- PIT-40A - roczne obliczenie podatku emeryta/rencisty,
- PIT-11A - informacja o dochodach uzyskanych przez emeryta/rencistę,
- PIT-11 - informacja o dochodach dla osób, które otrzymały świadczenie należne po osobie zmarłej,
- PIT-8C - informacja o przychodach z tytułu alimentów potrąconych ze świadczenia wypłacanego przez KRUS
Otrzymali je wszyscy ci, którzy w 2016 roku chociaż raz pobrali jakiekolwiek świadczenie emerytalno-rentowe z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (np. emeryturę rolniczą, w tym częściową lub okresową emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną) oraz do osób, które w 2016 roku pobrały tzw. niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej tj. emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu do dnia jego śmierci (nie dotyczy zasiłków pogrzebowych). Z fisusem będa musieli rozliczyć się do 2 maja 2017 r.
Warto zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków Kasa wystawi PIT-40A i tym samym rozliczy podatek dochodowy za emeryta lub rencistę. - Osoba, która otrzyma ww. formularz i poza świadczeniami emerytalno-rentowymi wypłacanymi z Kasy w 2016 r. nie osiągnęła innego przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu) - nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego - tłumaczy KRUS. Podatek obliczony przez Kasę będzie podatkiem należnym emeryta/rencisty za rok 2016.
Jeżeli rolnik emeryt/rencista chce skorzystać z ulg podatkowych bądź z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych), mimo obliczenia podatku przez Kasę - może sam złożyć zeznanie podatkowe (PIT-36 lub PIT-37) we właściwym urzędzie skarbowym. - Należy jednak pamiętać, aby takie zeznanie złożyć w terminie do 2 maja 2017 r. W zeznaniu należy uwzględnić przychód osiągnięty w 2016 r. z tytułu pobierania świadczeń emerytalno-rentowych z Kasy - wyjaśnia KRUS.
W przypadku, gdy emeryt bądź rencista będzie chciał przekazać 1% podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, powinien także PIT w US złożyć samodzielnie.
KRUS zwraca uwagę na fakt, iż podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016r. nie płacą emeryci i renciści, których roczny przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (ze wszystkich źródeł), nie przekroczył w 2016 r. kwoty 3.091 zł.
-
w ciągu 2016 r. emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie,
-
Kasa realizowała w danym roku podatkowym ulgę podatkową udzieloną przez urząd skarbowy,
-
Kasa obniżała wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez emeryta lub rencistę oświadczeniem o wspólnym opodatkowaniu dochodów z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci (chyba, że takie oświadczenie emeryt lub rencista wycofał w 2016 r.),
-
którym nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
- Tagi:
- rolnik emeryt
- pit
- rencista
- KRUS