Rolnictwo ekologiczne - zmiany w finansowaniu PROW 2014-2020
Pojawiło się nowe rozporządzenie w sprawie wsparcia rolnictwa ekologicznego w PROW 2014-2020. Co zakłada?
O czym musi pamiętać rolnik posiadający hodowlę lub uprawę w ramach rolnictwa ekologicznego podczas ubiegania się o środki z Unii Europejskiej? Nowe rozporządzenie ministra rolnictwa zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ukazało się w dniu 26 kwietnia 2016 r.
Podstawowa zmiana, jaką wprowadza nowy dokument, dotyczy tego, że do wniosku o przyznanie płatności ekologicznej rolnik składa oświadczenie, że ma tytuł prawny do gruntu wchodzącego w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, do którego ubiega się o przyznanie tej płatności, w którym wskazuje, z czego wywodzi ten tytuł prawny. W 2016 r. oświadczenie to należy złożyć do 31 sierpnia 2016 r. na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zmianie uległ także wykaz roślin, do których przysługują dopłaty w ramach poszczególnych pakietów. Przy sporządzaniu planów i wniosków na rok 2016 należy uwzględnić nowe zaszeregowanie niektórych gatunków roślin rolniczych do poszczególnych pakietów. Zmiany dotyczą Pakietu 1 „Uprawy rolnicze w okresie konwersji” i Pakietu 7 „Uprawy rolnicze po okresie konwersji” oraz Pakietu 5 „Uprawy paszowe na gruntach ornych w okresie konwersji” i Pakietu 11 „Uprawy paszowe na gruntach ornych po okresie konwersji”. Poniżej rozporządzenie z wykazem roślin.
Czytaj także: Uprawia zielony jęczmień na materace w ramach rolnictwa ekologicznego KLIK