Ptasia grypa dotarła do Wielkopolski
Główny Lekarza Weterynarii poinformował o wystąpieniu pierwszego ogniska ptasiej grypy w Wielkopolsce. Gdzie dokładnie?
Jest to już trzydzieste pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w Polsce. Wyznaczono je w gospodarstwie utrzymującym około 3.860 sztuk ptaków (kaczki, kury, perliczki i gołębie), położonym w miejscowości Bierzów (gmina Kobyla Góra, powiat ostrzeszowski, woj. wielkopolskie) na podstawie wyników badań, otrzymanych 17 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach.
Służby weterynaryjne wdrażają w tym gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia ptasiej grypy.
Wirus, który zauważono u ptactwa to HPAI podtypu H5N8. W przeciwieństwie do tego z 2014/2015 r. wirus tegoroczny wywołuje wysoką zachorowalność i śmiertelność również u drobiu wodnego - około 50% gęsi i aż do 100% u kaczek. Choroba zazywczja zaczyna się od spadku pobierania paszy i wody, spadków nieśności. Wkrótce po tym następuje znaczący wzrost śmiertelności. Weterynarze tłumaczą, że u zarażonych osobników sekcyjnie stwierdza się: obrzęk tkanki podskórnej głowy, wybroczynowość, powiększenie i przekrwienie wątroby, śledziony, nerek, przekrwienie płuc, nieżytowe zapalenie jelit i przekrwienie kępek Peyera, a także wybroczyny w nasierdziu.