Przytulia czepna - charakterystyka, szkodliwość i zwalczanie
Przytulia czepna zaliczana jest do jednych z najgroźniejszych gatunków chwastów dwuliściennych zachwaszczających zboża w Polsce. Podpowiadamy, jak się z nią uporać.
Przytulia czepna - charakterystyka i występowanie
Przytulia czepna (Galium aparine) - to roślina jara, jednoroczna, zimująca. Preferuje stanowiska żyzne, próchniczne ciężkie i bogate w azot. - Jest gatunkiem segetalnym (występującym wśród roślin uprawnych), najlepiej rozwija się na czarnoziemach i glebach gliniastych. Osypane nasiona zachowują zdolność kiełkowania w glebie do 10 lat. Jedna roślina przytulii czepnej wydaje średnio ok. 600 nasion. Minimalna temperatura do kiełkowania, to 2-5 stopni C. Potrafi ona kiełkować z głębokości 1-5 cm. Wschodzi zarówno jesienią, jak i wczesną wiosną - mówi Rafał Kowalski, technical expert w firmie Corteva Agriscience Poland.
Przytulia czepna występuję na miedzach, poboczach i praktycznie we wszystkich uprawach rolniczych, nie tylko zbożach, również w rzepaku czy roślinach okopowych. - Bez podpór osiąga wysokość 10-20 cm. Łodygi mogą mieć długość do 2 m. Korzeń palowy jest bardzo cienki. Łodyga z kolei 4-kańciasta ze sztywnymi włoskami i z liśćmi ustawionymi w okółkach po 6-9 sztuk w okółku. Przytulia ma liście wąskie lancetowate. Charakterystyczne dla tego chwastu są kolczaste rozłupki z haczykami - opisuje dr inż. Marek Reich z firmy Chemirol Biologiczny.
Przytulia czepna - progi szkodliwości
Próg szkodliwości dla zbóż ozimych w naszym kraju, o czym przypomina Marcin Frączkowski, ekspert ds. agrotechniki w firmie Elvita, wynosi 2 szt./m², jednak w innych krajach może to być nawet poniżej 1 szt./m². - Największa szkodliwość występuje w fazie kłoszenia zbóż. Oplatając łodygi przytulia czepna, tworzy duże skupiska w górnej części łanu, odcinając dostęp do światła kłosom i liściom flagowym. Może przyczyniać się do wylegania i utrudnia zbiory, oplatając się wokół podzespołów kombajnu - opisuje ekspert z firmy Elvita. Zaznacza przy tym, że nawet niewielka ilość nasion w ziarnie może prowadzić do odrzucenia materiału podczas skupu. - Nasiona zawierają kumarynę, która w dużych ilościach może być szkodliwa dla zwierząt, a haczykowate nasiona mogą zalegać w układzie pokarmowym zwierząt, zwłaszcza drobiu - uczula Marcin Frączkowski.
Przytulia czepna - termin zwalczania
Przytulię czepną można zwalczać w wielu fazach: jesienią, wczesną wiosną, a nawet do fazy liścia flagowego zbóż. - Jesienią konkurencyjność przytulii nie jest duża, ale od wczesnej wiosny zaczyna pobierać duże ilości azotu, zabierając go roślinie uprawnej. Dlatego zabieg zwalczania najrozsądniej przeprowadzić już jesienią - uważa Marcin Frączkowski. Tego samego zdania jest Rafał Kowalski. - Właściwym terminem eliminacji tego chwastu jest jesień, kiedy możemy szybko zatrzymać ekspansję tej rośliny niepożądanej. Rozwiązaniami wyspecjalizowanymi w zwalczaniu przytulii czepnej, są herbicydy zawierające Arylex active: Quelex Complex Pak oraz Elipris - zaznacza specjalista z firmy Cortva Agriscience. Więcej w ramce obok.
EKSPERCI RADZĄ
Jak skutecznie wyeliminować przytulię czepną?
dr inż. Marek Reich
PHU Chemirol
Do zwalczania m.in. przytuli czepnej w zbożach ozimych najskuteczniejszymi substancjami jest florasulam, który jest pobierany głównie przez liście chwastów oraz diflufenikan to substancja, która jest pobierana przez liścienie, liście i częściowo przez korzenie chwastów. Na polach przytulia występuję w zbiorowisku innych chwastów więc do zwalczania proponujemy kompleksowe i skuteczne rozwiązanie Cezaro 574SC, który zawiera 3 substancje (florasulam, diflufenikan, flufenacet). To skuteczny produkt o szerokim spektrum działania. Jest kompleksowym herbicydem jesiennym, zwalczający jedno- i dwuliścienne chwasty. Posiada rejestrację w najważniejszych zbożach ozimych. Charakteryzuje się wysoką zawartością substancji aktywnych w porównaniu do innych preparatów. Jest bezpieczny dla zbóż - jedna, prosta dawka bez konieczności mieszania innych herbicydów: 0,4 l/ha. Optymalny termin stosowania to: 2-3 liście rośliny uprawnej.
Marcin Frączkowski
ekspert ds. agrotechniki w firmie Elvita
Chwast ten występuje pospolicie na terenie naszego kraju. To chwast jednoroczny, występujący w formie jarej, jak również zimującej, dlatego zachwaszcza wiele upraw. Najczęściej zasiedla stanowiska średnie i dobre. Szczególnie korzystne dla jej rozwoju są gleby o wysokiej zasobności azotu. Jest chwastem bardzo charakterystycznym. Ma wiotkie łodygi, lancetowate liście skupione w okółkach. Pędy, liście, jak również nasiona posiadają haczyki, przez co oplatają się wokół roślin, a także łatwo przyczepiają się do ubrań czy sierści zwierząt.
Do zwalczania przytulii czepnej jesienią rekomendujemy nasze pakiety herbicydowe. Areapak Spec to pakiet herbicydowy, który działa na miotłę zbożową i chwasty dwuliścienne, w tym przytulię czepną, niezależnie od warunków pogodowych. Areapak Total Pro skutecznie zwalcza szerokie spektrum chwastów, w tym biotypy odporne, zapewniając długotrwałą ochronę przed kiełkowaniem kolejnych chwastów, z pełnym bezpieczeństwem dla roślin następczych.
Rafał Kowalski
technical expert
Corteva Agriscience Poland
Przytulia czepna, to główny chwast dwuliścienny wielu upraw, w tym zbóż ozimych, obejmujący swoim zasięgiem występowania praktycznie cały kraj. Jest to roślina jednoroczna, jara, zimująca. Próg szkodliwości (wskazanie do wykonania zabiegu), to zaledwie średnio 0.5-2 szt./m2. Powoduje wyleganie roślin uprawnych (np. zbóż) i utrudnia zbiór mechaniczny, ponadto silnie konkuruje o wodę i składniki pokarmowe.
Rozwiązaniami wyspecjalizowanymi w zwalczaniu przytulii czepnej, są herbicydy zawierające Arylex active: Quelex Complex Pak oraz Elipris. Innym, wartym rozważenia preparatem jest produkt Bizon. Wszystkie wymienione herbicydy oprócz zwalczania przytulii czepnej, skutecznie zwalczają miotłę zbożową oraz szerokie spektrum chwastów dwuliściennych. Produkty te możemy stosować w zbożach ozimych (pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto) jesienią, najlepiej w fazie 2-3 liści zbóż (BBCH 12-13), po wschodach chwastów, a po zbiorach zbóż możemy bezproblemowo dobrać rośliny następcze.
Czytaj także: