Karczownik przypomina szczura. Trzeba jak najszybciej pozbyć się go z ogrodu
Wśród zwierząt, które niszczą pracę ogrodników, wymienia się najczęściej kreta i nornicę. Tymczasem równie szkodliwy może okazać się karczownik. Jest on ssakiem z rodziny chomikowatych, który żyje ok. dwóch lat, a swoim wyglądem przypomina niewielkiego szczura. Jego ciało ma długość ok. 12-25 cm, a nieowłosiony ogon – ok. 15 cm. Zwierzę waży przeciętnie 100-200 g. Jego sierść na grzbiecie jest najczęściej ciemnobrunatna, a czasami nawet czarna, natomiast na brzuchu – szara lub beżowa. Karczownik ma dużą i szeroką głowę, na której osadzone są małe, okrągłe uszy oraz niewielkie, czarne i wyłupiaste oczy.
Dlaczego należy pozbyć się karczownika z ogrodu?
Karczownik potrafi pływać i chętnie przebywa w pobliżu zbiorników wodnych oraz na terenach podmokłych i wilgotnych. Żyje i magazynuje pożywienie pod ziemią w tunelach, które buduje podobnie jak kret, niszcząc przy tym system korzeniowy wielu roślin. Żywi się przede wszystkim roślinami. Jeśli zadomowi się w ogrodzie, chętnie zajada jednak nie tylko korzenie, ale także bulwy, cebule, warzywa czy owoce. Szkody wyrządzone przez karczownika mogą więc przypominać te poczynione przez kreta. Dodatkowo karczownik nie zapada w sen zimowy i z tego powodu stanowi zagrożenie w ogrodzie przez cały rok.
Czytaj także: Gałęzie z drzewa sąsiada przechodzą na twoją działkę? Czy możesz je wyciąć?
Tunele karczownika mają owalny kształt, a ich średnica wynosi ok. 5 cm. Są drążone głęboko i wyjątkowo rozbudowane. Ich łączna długość może wynieść nawet kilkadziesiąt metrów. Podczas ich drążenia karczownik, podobnie jak kret, pozbywa się ziemi poprzez jej wyrzucanie na zewnątrz. Powstają wówczas kopce z mocno zbrylonej ziemi, mniejsze niż te powstałe w wyniku działalności kreta, a także bardziej nieregularne i spłaszczone. Poza tym karczownik – w przeciwieństwie do kreta – odbudowuje swoje tunele. Aby przekonać się, z którym gryzoniem mamy do czynienia, wystarczy zniszczyć fragment tunelu, a następnie obserwować, czy zostanie odbudowany.
Jak pozbyć się karczownika z ogrodu? Wystarczą domowe sposoby
Karczownik znajduje się pod częściową ochroną gatunkową. Ta jednak nie obejmuje terenów ogrodów, sadów, pól uprawnych czy szkółek leśnych. Mimo tego warto pozbyć się go w taki sposób, aby darować mu życie. Stanowi on bowiem pożywienie dla wielu większych od siebie drapieżników i tym samym jest ważną częścią ekosystemu. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą skutecznie pozbyć się karczownika z ogrodu, jednocześnie nie zabijając go. Dodatkowo są całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska.
Czytaj także: Te rośliny będą pięknie wyglądały w zimowym ogrodzie
Warto wykorzystać zapachy, aby pozbyć się karczownika z ogrodu
Karczownik nie lubi zapachu niektórych roślin. Warto więc, aby pozbyć się karczownika z ogrodu, zasadzić w nim m.in.:
- czosnek,
- cebulę,
- czarny bez,
- lawendę,
- szachownicę cesarską,
- wilczomlecz gruszkowy,
- miętę,
- aksamitki.
Dodatkowo do tunelu gryzonia można wrzucić kawałek materiału czy wacik nasączony nielubianym przez niego zapachem. Woń ta roznosząca się w podziemnych korytarzach może skutecznie wypłoszyć karczownika z ogrodu.
Jak pozbyć się karczownika z ogrodu? Można wykorzystać nielubiane przez niego dźwięki
Aby pozbyć się karczownika z ogrodu, można również wykorzystać nieprzyjemne dźwięki i wibracje, których nie lubi. W tym celu należy w usypany przez gryzonia kopiec wetknąć metalowy pręt, a następnie na jego końcu umieścić metalową puszkę lub plastikową butelkę. Taka konstrukcja pod wpływem wiatru wydawać będzie niemiłe dla ucha dźwięki i wibracje, niosące się w głąb tunelu wydrążonego przez zwierzę.
Zalewanie tuneli wodą może pomóc pozbyć się karczownika z ogrodu
Innym sposobem, który pozwoli pozbyć się karczownika z ogrodu jest wlanie wody do otworu prowadzonego do wydrążonego przez niego tunelu. Gryzonie te potrafią pływać, jednak nie przepadają za przebywaniem w tunelach zalanych wodą. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że szybko się z nich wyprowadzą. Aby zwiększyć skuteczność tej metody, wystarczy do wody dodać kilka kropel olejku np. lawendowego, którego zapachu karczownik wyjątkowo nie toleruje.
- Tagi:
- ogród
- karczownik
- gryzoń