Przy tej pracy rolnika nie obowiązuje minimalna stawka godzinowa
- Na podstawie takiej umowy pomocnik rolnika zobowiązuje się do świadczenia pomocy przy zbiorach produktów rolnych, a także pozostałych ziół i roślin zielarskich w określonym miejscu w gospodarstwie rolnika i przez określony czas - mówi Magdalena Rothe, księgowa z zespołu doradców Agraves.
Co obejmuje praca przy zbiorach?
Zgodnie z przepisami pomoc przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich obejmuje takie czynności jak:
- zbieranie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich
- usuwanie zbędnych części roślin
- klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich, lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich do transportu, przechowywania lub sprzedaży lub związanych z pielęgnowaniem.
- Inne niż wymienione w ustawie czynności wykonywane w gospodarstwie rolnym nie mogą być objęte umową o pomocy przy zbiorach. Świadczenie pomocy przy zbiorach, w ramach zawartej umowy o pomocy przy zbiorach, może dotyczyć jedynie określonej ustawowo grupy produktów rolnych - mówi Magdalena Rothe.
Zgłoszenie pomocnika do KRUS
Pomocnikiem rolnika może być osoba pełnoletnia, z którą rolnik zawrze umowę o pomocy przy zbiorach. To jedyna forma zatrudnienia, w której pracownik podlega pod ubezpieczenie KRUS, a nie ZUS.
- Taka osoba będzie podlegać pod ubezpieczenie społeczne rolników, jednak w zakresie ograniczonym wyłącznie do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej - wyjaśnia Magdalena Rothe.
Rolnik, który zdecyduje się na zatrudnienie pomocnika ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia swojego pomocnika w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach, lecz nie później niż przed upływem okresu, na który została zawarta ta umowa. Składkę na ubezpieczenie za pomocnika należną za dany miesiąc opłaca rolnik w terminie do 15. dnia następnego miesiąca. Obowiązek zapłaty składki na ubezpieczenie leży po stronie rolnika zatrudniającego.
Opodatkowanie na umowie o pomoc sezonową
Przychody z pracy sezonowej są objęte podatkiem w wysokości 12%, a obowiązek zapłaty podatku leży po stronie pomocnika rolnika. - Pomocnik rolnika dokonuje samodzielnego rozliczenia podatku w zeznaniu PIT-36 składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym - informuje Magdalena Rothe.
W przypadku zatrudnienia na umowę o pomoc przy zbiorach rolnik nie jest płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy. Musi jednak sporządzić informację PIT-11 oraz przesłać ją pomocnikowi i urzędowi skarbowemu. W PIT-11 rolnik wpisuje wyłącznie kwotę przychodu, jaką uzyskał pomocnik z tytułu tej umowy.
Umowa o pomoc przy zbiorach - jak ustalić wynagrodzenie?
Umowę o pomoc przy zbiorach można zawrzeć na maksymalnie 180 dni w ciągu roku kalendarzowego. Umowa powinna zostać zawarta na piśmie przed rozpoczęciem pracy. - Każda ze stron umowy ma prawo ją wypowiedzieć. Umowa ulega rozwiązaniu z upływem dnia, w którym została wypowiedziana, chyba że strony w umowie postanowiły inaczej lub z określonym terminem zakończenia - tłumaczy Magdalena Rothe.
Wynagrodzenie pomocnika może być określone w różny sposób - jako stawka godzinowa, stawka dzienna lub wynagrodzenie za cały okres świadczenia pomocy przy zbiorach. Co ważne, w przypadku umowy o pomocy przy zbiorach nie obowiązuje minimalna stawka godzinowa. Rolnik i jego pomocnik ustalają tę stawkę indywidualnie.
CZYTAJ TEŻ: Na pewno wiesz, co robią ODR-y i za co?
- Tagi:
- praca
- umowa
- pomoc przy zbiorach
- rolnik