Zmienią się zasady wsparcia sołtysów ? Diety, ubezpieczenia i fundusze sołeckie
Przypomnijmy, że pod koniec lipca 2024 roku Klub Parlamentarny Polska 2050 złożył na ręce Marszałka Sejmu projektu ustawy zakładający wprowadzenie istotnych zmian w przepisach regulujących m.in. wypłacanie wynagrodzenia dla sołtysów. Po uzyskaniu opinii od organizacji samorządowych został 26 sierpnia skierowany do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Powstanie rządowy projekt ustawy o sołtysach?
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim cały czas czeka na rozpatrzenie w tych komisjach. Do tej pory odbyło się pierwsze czytanie projektu 21 listopada i nie zostało jeszcze sporządzone sprawozdanie komisji. 24 grudnia natomiast wpłynęło stanowisko rządu.
Z czego wynika tak wolne tempo procedowania projektu ustawy w komisjach? Jak informuje nas Marcin Skonieczka, poseł na Sejm RP Klub Parlamentarny Polska2050 - Trzecia Droga - twórca projektu tzw. ustawy o sołtysach, jest to związane z oczekiwaniem na projekt rządowy, który także ma dotyczyć sołectw. Takie wyjaśnienia przedstawił przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Nie każdy sołtys otrzymuje wynagrodzenie
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, to w kompetencji rady gminy jest ustanowienie zasad, na podstawie jakich przysługuje sołtysowi dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej. Nie wszystkie gminy jednak wypłacają wynagrodzenia sołtysom.
- Niestety, jak wynika z informacji od sołtysów, w wielu gminach tego typu zasady nie są uchwalane i sołtysi nie mają diet. Moim zdaniem skutkuje to nierównością uprawnień sołtysów, czy też przewodniczących zarządów osiedli. Osoby te w całej Polsce wykonują ważne i odpowiedzialne zadania, angażują się na rzecz lokalnej społeczności i są do dyspozycji mieszkańców praktycznie cały czas. Chciałbym, aby wszyscy sołtysi (przewodniczący organu wykonawczego jednostek pomocniczych) otrzymywali diety - tłumaczy Marcin Skonieczka, poseł na Sejm RP Klub Parlamentarny Polska2050.
Ile powinna wynosić dieta sołtysa?
Pytamy, czy Klub Parlamentarny Polska2050 rekomenduje określone wysokości wynagrodzeń dla sołtysów, chociażby pod względem wielkości miejscowości, których reprezentują?
- W projekcie ustawy nie wprowadzamy minimalnej wysokości diety. Chcemy, aby w dalszym ciągu decyzję w tym zakresie podejmowała rada gminy czy rada miasta. Gminy są bardzo różne i najlepiej, gdy o tym zadecydują lokalne władze. Ważne jednak jest to, aby taka dyskusja się odbyła i stosowna uchwała została podjęta – dodaje poseł Skonieczka.
Obowiązkowe ubezpieczenie dla sołtysów
Co jeszcze zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim? Wprowadza on obowiązek zapewnienia przez samorządy ubezpieczenia sołtysów od odpowiedzialności cywilnej i od następstw nieszczęśliwych wypadków. Część gmin już to robi. Należy to jednak, zdaniem posła Skonieczki, ujednolicić w odniesieniu do całego kraju.
Pomysłodawca ten zapis argumentuje tym, że „sołtysi, wykonując w terenie swoje zadania związane w doręczaniem dokumentów podatkowych, narażeni są na niebezpieczeństwo uszczerbku na zdrowiu, a w sytuacjach wypadków z tym związanych pozostają bez odszkodowania”.
Fundusz sołecki w każdej gminie
Poza tym posłowie Klubu Parlamentarnego Polska2050 są zdania, że fundusz sołecki powinien funkcjonować w każdej gminie. Zgodnie z projektem ustawy samorządy, które nie posiadają takiego funduszu, będą musiały wyodrębnić na niego środki w swoim budżecie najpóźniej w 2026 roku. Ten przymus może nie spodobać się tym samorządom, które dotychczas wzbraniały się przez utworzeniem takiego funduszu. Cieszyć ich może jednak zakładane w dokumencie zwiększenie środków na ich funkcjonowanie z budżetu państwa. Każdy z trzech progów refundacji takiego funduszu ma być zwiększony o 10 punktów procentowych - odpowiednio do 30%, 40% i 50%.