Zmianowanie w GAEC 7 - zmiany na lepsze?
Przepisy i regulacje prawne powinny odpowiadać aktualnym potrzebom m.in. rolników. Uaktualnianie wytycznych może obejmować wprowadzenie nowych regulacji, zmianę istniejących przepisów lub ich zniesienie w zależności od potrzeb i celów. Czy zatem nowa interpretacja normy GAEC 7 spełnia oczekiwania rolników?
Co to są zasady warunkowości?
W ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej, od stycznia 2023 r. weszły nowe zasady warunkowości. Niestety ich niespełnienie będzie skutkowało karami - te mogą być dotkliwe, bo będą polegały na potrąceniach z dopłat bezpośrednich - o tym wszystkim przeczytasz tutaj, kliknij proszę.
Norma GAEC 7 - czyli zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych.
Ministerstwo przypomina, że w 2022 r. podjęto decyzję o derogacji od stosowania normy w 2023 r., dlatego w 2023 r. norma GAEC 7 dotycząca zmianowania upraw nie będzie stosowana - w związku z czym rolnicy (również ci posiadający gospodarstwo rolne powyżej 10 ha gruntów ornych), jak podaje ministerstwo - nie będą musieli realizować praktyk służących zmianowaniu oraz dywersyfikacji upraw na gruntach ornych.
Na czym polega aktualna zmiana interpetacji normy GAEC 7
Zmiana interpretacji oznacza, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) od 2024 roku będzie weryfikowała:
- czy na powierzchni co najmniej 40 procent gruntów ornych w gospodarstwie, w porównaniu z rokiem 2023, jest prowadzona inna uprawa w plonie głównym;
- na powierzchni wszystkich gruntów ornych prowadzenie takiej samej uprawy nie dłużej niż przez 3 lata, począwszy od roku 2023; oznacza to, że w 2026 roku taka sama uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w ramach całego gospodarstwa nie może się powtórzyć.
Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że zgodnie z przepisami krajowymi, warunki dotyczące zmianowania uznaje się za spełnione, jeżeli rolnik wysieje na danej powierzchni w poprzednim roku lub w ciągu trzech poprzednich lat:
- wsiewkę, lub
- międzyplon ozimy, lub
- międzyplon ścierniskowy.
Ekspert płodozmianu Bolesław Świętochowski zaczynał od jednopolówki
W jaki sposób z jednopolówki przeszliśmy w zmianowanie? O historii płodozmianu przeczytasz w tym artykule - zapraszamy, kliknij proszę.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.