Służebność drogi przechodzi na nowego właściciela działki? Prawo mówi jasno

Ze służebnością gruntową (drogi) zazwyczaj mamy do czynienia, gdy nasza działka nie jest bezpośrednio połączona z publiczną drogą. W takim przypadku, aby móc w pełni korzystać z nieruchomości, konieczny jest przejazd przez teren należący do innego właściciela.
Czytaj też: Działkowcy boją się o ROD. Chodzi o zapisy w nowej specustawie
Kiedy może zostać ustanowiona służebność drogi?
Zgodnie z art. 145 § 1 Kodeksu cywilnego:
Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).
W § 2 czytamy, że przeprowadzenie tej drogi ma nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości, która nie ma dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które będzie prowadzić. Jeśli między stronami nie dojdzie do porozumienia w tej sprawie, właściciel, który jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej, może wystąpić do sądu. W takim przypadku to organ zdecyduje o przymusowym ustanowieniu służebności na jego rzecz.
Służebność gruntowa ma na celu wyłącznie zwiększenie użyteczności nieruchomości, która jest pozbawiona dostępu do drogi, a jej właściciel ma prawo korzystać z nieruchomości obciążonej tylko w oznaczonym zakresie. Oprócz możliwości przejścia lub przejazdu służebność gruntowa może dotyczyć również możliwości parkowania pojazdu na posesji sąsiada.
Czy służebność gruntowa przechodzi na nowego właściciela nieruchomości?
Służebność gruntowa jest prawem rzeczowym ściśle związanym z dwiema nieruchomościami. Obciąża ono jedną nieruchomość na rzecz właściciela innej nieruchomości (władnącej). Służebność jest wpisywana do księgi wieczystej, dzięki czemu każdy kolejny właściciel może egzekwować swoje prawa. Należy dodać, że służebność jest ściśle związana z nieruchomością i nie może być rozporządzana bez niej.
W praktyce raz ustanowione prawo przysługuje każdemu kolejnemu właścicielowi nieruchomości władnącej oraz obciąża każdego kolejnego właściciela nieruchomości obciążonej. Oznacza to, że prawo do przejazdu lub przejścia przez drogę leżącą na terenie działki sąsiada przechodzi na nowego właściciela nieruchomości. Prawo to nie jest bowiem związane z konkretną osobą, ale z konkretną nieruchomością. Podczas sprzedaży właściciel ma obowiązek poinformować kupującego o wszystkich istniejących służebnościach, które są mu znane.
Czytaj też: Co oznacza służebność drogi? Ważne przepisy dla właścicieli działek
Czy właściciel nieruchomości może wypowiedzieć służebność drogi?
Co do zasady służebność drogi powinna być wykonywana w sposób, który w jak najmniejszym stopniu utrudnia korzystanie z nieruchomości obciążonej. Zgodnie z art. 294 Kodeksu cywilnego:
Właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.
Właściciel nieruchomości obciążonej może również żądać zniesienia służebności bez wynagrodzenia, jeśli służebność gruntowa utraciła znaczenie dla nieruchomości władnącej. Służebność wygasa, jeżeli nie jest wykonywana przez okres 10 lat. Okres ten nie może zostać przerwany, w przeciwnym razie zaczyna biec na nowo. Chcąc wykreślić informacje o służebności w księdze wieczystej, należy skierować do sądu powództwo w tej sprawie.
Zgodnie z art. 290 Kodeksu cywilnego, jeśli dojdzie do podziału nieruchomości władnącej, służebność będzie dotyczyć każdej z wydzielonych części. Jeżeli jednak prawo będzie zwiększać użyteczność tylko jednej lub kilku części, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zwolnienia od służebności względem pozostałych części.
Czytaj też: Rolnik zakończył dzierżawę. Kiedy może wystąpić o zasiedzenie?
- Tagi:
- przepisy
- nieruchomości
- prawo
- działka