Zmiany w szacowaniu szkód łowieckich? Rolnicy zgłosili postulaty
![](/media/cache/30/cb/30cb3e3364a81475a7026feb8ea32573.jpg)
4 lutego Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej skierował, na wniosek delegatów Podlaskiej Izby Rolniczej (PIR), pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktora Szmulewicza. Dotyczyło ono tematu wilków, żubrów oraz szkód w uprawach i płodach rolnych, czyli szkód łowieckich wyrządzanych przez dziko żyjącą zwierzynę.
Czytaj też: Premie dla młodych rolników 2025. Nawet 200 tys. zł wsparcia
Zmiany w składach komisji szacujących szkody łowieckie: Apel Podlaskiej Izby Rolniczej
W piśmie zwrócono się z prośbą m.in. o podjęcie działań w sprawie zmiany procedury szacowania szkód łowieckich wyrządzanych przez zwierzęta, które objęte są zarówno odpowiedzialnością kół łowieckich, jak i Skarbu Państwa. Rolnicy z PIR zaproponowali wspólne szacowanie tego rodzaju szkód, zależne od sytuacji oraz zwierzyny, która je wyrządziła, przez:
- Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska,
- Urząd Marszałkowski,
- Lasy Państwowe,
- koła łowieckie i rolników.
Uzasadniając swój wniosek Zarząd PIR wskazał, że zaproponowane wspólne szacowanie szkód łowieckich pomoże zarówno bardziej efektywnie zarządzać zasobami przyrody, jak i przyczyni się do ochrony interesów rolników i właścicieli gruntów. Ponadto może to wyeliminować konieczność dokonywania oddzielnych ocen przez kilka różnych podmiotów, a tym samym pomóc w uproszczeniu całej procedury. W efekcie oszczędzony zostanie czas i zasoby.
Zwiększenie liczby członków komisji szacujących szkody łowieckie, zdaniem rolników z PIR, przyczyni się też do większej przejrzystości całej procedury, a tym samym może zwiększyć zaufanie do niej wszystkich zainteresowanych stron, w tym również rolników. Dodatkowo rekompensaty dla rolników za szkody łowieckie będą rozdzielane w sposób bardziej efektywny i sprawiedliwy.
Czytaj też: Szkody w uprawach. Jak je zabezpieczyć przed chronionymi gatunkami zwierząt?
Nie tylko zmiany w komisjach szacujących szkody łowieckie. O co jeszcze wnioskują podlascy rolnicy?
We wspomnianym piśmie Zarząd PIR apeluje nie tylko o zwiększenie liczby członków komisji szacujących szkody łowieckie. Wnioskuje również o zniesienie moratorium na odstrzał łosi i wilków. Wzrost liczby tych zwierząt – jak argumentują podlascy rolnicy – przyczynia się zarówno do dużych szkód w uprawach rolnych, jak i do zwiększenia ryzyka kolizji drogowych.
Ponadto Zarząd PIR zwraca się z prośbą o podjęcie działań prowadzących do zmiany przepisów dotyczących odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody w uprawach wyrządzone przez żubry. Obecnie Skarb Państwa nie pokrywa tego rodzaju szkód w pełnym zakresie, ponieważ nie uwzględnia korzyści utraconych przez rolników.
Szacowanie szkód łowieckich: Ustawodawstwo
Zasady szacowania szkód łowieckich, w tym także procedurę ich zgłaszania i wypłaty odszkodowań, reguluje ustawa z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie oraz rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 kwietnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych.
Zgodnie z art. 46 ust. 2 ustawy – Prawo łowieckie, komisja szacująca szkody łowieckie i ustalająca wysokość odszkodowania składa się z:
- przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego,
- przedstawiciela dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego,
- właściciela albo posiadacza gruntów rolnych, na terenie których wystąpiła szkoda.
Czytaj też: Prognoza pogody do końca kalendarzowej zimy. Do kiedy mróz i śnieg?
Konieczność zmian w szacowaniu szkód łowieckich. Interpelacja poselska
Wniosek rolników z PIR nie jest jedynym w ostatnim czasie głosem dotyczącym konieczności wprowadzenia zmian w zakresie szacowania strat łowieckich.
W listopadzie 2024 roku posłanka Małgorzata Pępek skierowała interpelację do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie poszerzenia możliwości rolników w zakresie dochodzenia odszkodowań za szkody łowieckie. Zaznaczyła w niej, że rolnicy zgłaszają się w tym temacie do jej biura poselskiego. Przywołała problemy, z jakimi muszą się mierzyć. Aktualny system szacowania szkód łowieckich sprawia, że nie mogą realnie bronić swoich interesów, ponieważ „[…] to koła łowieckie mają monopol na szacowanie szkód”.
W związku z powyższym posłanka w swojej interpelacji zapytała m.in. o to, czy planowane jest wprowadzenie zmian w obecnym systemie szacowania szkód łowieckich.
Odpowiedzi na interpelację udzielił w grudniu 2024 roku sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, informując, że „Zgodnie z art. 28 ustawy o działach administracji rządowej łowiectwo należy do działu administracji rządowej „środowisko”. Tym samym właściwym do udzielenia odpowiedzi na zadane w interpelacji pytania jest Minister Klimatu i Środowiska […]”.
Czytaj też: Kiedy i jak siać trawę? Dzięki tym zasadom trawnik będzie gęsty i mocno zielony