Kto nie musi płacić za śmieci, albo może płacić mniej? Oto zasady
Utrzymanie czystości i porządku na swoim terenie to jedno z najważniejszych zadań gmin – zarówno wiejskich, jak i miejskich. Samorządy muszą się przy tym kierować zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Określa ona m.in. metody, za pomocą których mogą być naliczane opłaty za odbiór odpadów. To dlatego w niektórych gminach zależą one np. od liczby mieszkańców, a w innych – od zużycia wody.
Niezależnie od wybranej metody, opłaty nie mogą być wyższe niż stawki określane w ustawie. Nie ma w niej jednak podanych konkretnych kwot. Jest za to powiedziane, że opłata nie może być wyższa niż określony procent przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego ogłoszonego przez GUS.
Czytaj również: Ważne informacje dla właścicieli kominków. Te przepisy trzeba znać
Kiedy gmina ma obowiązek wprowadzić zniżkę w opłatach za śmieci?
Rada gminy, w drodze uchwały, powinna wprowadzić zniżkę w opłatach zagospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w przydomowych kompostownikach. Zmniejszenie opłaty powinno być proporcjonalne do całości kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z tego zwolnienia, zaznaczają to w deklaracjach składanych w gminach.
Czytaj także: Dodatek do emerytury z KRUS dla szczególnej grupy rolników. Komu przysługuje?
Kiedy można stracić ulgę za kompostowanie bioodpadów?
Gmina ma prawo sprawdzić, czy deklaracja dotycząca kompostowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku pokrywa się z rzeczywistością. W ustawie czytamy, że jeżeli okaże się, że:
- właściciel nieruchomości nie posiada kompostownika lub
- nie kompostuje bioodpadów,
- lub uniemożliwia wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, lub upoważnionej przez niego osobie dokonanie oględzin nieruchomości w celu weryfikacji zgodności złożonej deklaracji ze stanem faktycznym,
gmina pozbawia go prawa do zniżki. Zniżka przepada od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z wymienionych nieprawidłowości. Ponowne skorzystanie ze zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do zniżki stała się ostateczna. Wymaga to złożenia przez właściciela nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Czytaj też: Refundacja za opłacane składki OC i AC dla rolników. Kto może z niej skorzystać?
Ulgi i zwolnienia w opłatach za śmieci, które gminy mogą, ale nie muszą wprowadzić
Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest także zapis, że gmina może zwolnić w całości lub części z opłaty za śmieci właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w części dotyczącej gospodarstw domowych, w których:
- dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (przyznanej wg kryteriów opisanych ustawie o pomocy społecznej),
- lub rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.
Zdarza się też, że niektóre samorządy decydują się na własną rękę na udzielenie ulg i zwolnień dla grup nie opisanych w ustawie (np. stosując wsparcie dla emerytów). Wprowadza się je zazwyczaj w ramach specjalnych programów pomocowych i osłonowych. Konkretnych informacji na temat udzielanych zniżek i zwolnień dla interesującego nas obszaru, należy szukać w urzędzie danej gminy.