Ekoschematy 2025. Wyższa dopłata do wymieszania obornika - jest wniosek
Do resortu rolnictwa apele w tych sprawach skierowała Małopolska Izba Rolnicza. Samorząd rolniczy jest zdania, że dofinansowanie do wymieszania obornika powinno wynieść 500 zł, zamiast obecnych 200 zł do hektara.
2 punkty za praktykę wymieszanie obornika w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe
W odpowiedzi, jaki otrzymał samorząd rolniczy, Czesław Siekierski wyjaśnił, że w przypadku ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, stawka płatności wyliczona jest na zasadzie rekompensaty za całość lub część poniesionych dodatkowych kosztów i utraconych dochodów.
„Stawki zostały wyliczone przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowy Instytut Badawczy (IERiGŻ - PIB) i są zawarte w PSWPR. Stawki płatności za realizację poszczególnych praktyk w ramach tego ekoschematu zależą od liczby punków na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do wsparcia (wartość jednego punktu wyliczona przez IERiGŻ - PIB i wskazana w PSWPR wynosi ok. 100 zł). Praktyce wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji przypisane są 2 punkty” – podał Czesław Siekierski.
Aktywny rolnik. Szykują się rewolucyjne zmiany. Oto proponowane kryteria
Więcej pieniędzy na rasy rodzime bydła?
Małopolska Izba Rolnicza zawnioskowała także o zwiększenie wsparcia finansowego hodowli zachowawczej ras rodzimych zwierząt.
W odpowiedzi, minister rolnictwa podał, iż producenci prowadzący hodowlę ras zachowawczych mogą wnioskować o płatności w ramach interwencji 6. Zachowanie zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rojnej 2023-2027 (PS WPR 2023-2027). W dokumencie tym zostały podane stawki dopłat w ramach wyliczeń dokonanych przez Instytut Zootechniki - PIB oraz Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowy Instytut Badawczy (IERGiŻ).
„Stawka płatności do tej interwencji została ustalona w oparciu o rachunek poniesionych kosztów i utraconych dochodów wynikających z realizacji przez rolnika wymogów, określonych dla tej interwencji, wynikających z programu ochrony dla danej rasy (art. 70 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2021/2115). W ramach poniesionych kosztów uwzględniono m.in. koszty z tytułu: utraconej nadwyżki bezpośredniej, prowadzenie dokumentacji hodowlanej, koszty związane z rozrodem (w przypadku bydła i koni) oraz inne koszty w zależności od gatunku. W przypadku wariantów dotyczących zachowania ras owiec i kóz stawka płatności uwzględnia koszty utrzymania samców” – wyjaśnia minister rolnictwa.
Płatność przysługuje przez okres 5 lat do sztuki zwierzęcia dla następujących ras:
- Bydło - polskie czerwone, białogrzbiete, polskie czerwono-białe, polskie czarno-białe. Stawki płatności: 2 738 zł/szt. (użytkowanie mleczne), 1 752 zł/szt. (użytkowanie mięsne).
- Konie - koniki polskie, huculskie, małopolskie, śląskie, wielkopolskie, zimnokrwiste (w typie sokólskim i sztumskim). Stawki płatności wynoszą od 2 185 zł/szt. do 5 925 zł/szt.
- Owce - wrzosówka, świniarka, olkuska, polska owca górska odmiany barwnej, merynos odmiany barwnej, uhruska, wielkopolska, żelaźnieńska, korideil, kamieniecka, pomorska, cakiel podhalański, merynos polskiw starym typie, czarnogłówka, owca pogórza, polska owca górska i białogłowa owca mięsna. Stawka płatności: 500 z ł/szt.
- Świnie - puławska, złotnicka biała, złotnicka pstra. Stawka płatności: 1 335 zł/szt.
- Kozy - koza karpacka, koza kazimierzowska i koza sandomierska. Stawka płatności: 953 zł/szt.
W przypadku bydła, przewidziano także dodatkową płatność rekompensującą koszty udostępnienia buhajów w celu pozyskania nasienia. Stawka płatności wynosi 15 131 zł/szt. i uwzględnia m.in. koszty utrzymania w stacji hodowlanej, przekazanie nasienia do banku genów oraz koszty badań weterynaryjnych.
Ponadto rolnicy prowadzący hodowlę zachowawczą ras rodzimych (w tym ras rodzimych bydła) mają możliwość skorzystania ze wsparcia w ramach interwencji - Rolnictwo ekologiczne czy ekoschematu dobrostan zwierząt.
W ramach dobrostanu zwierząt, rolnikom jest udzielane wsparcie finansowe za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt (m.in. bydła), które wykraczają ponad odpowiednie obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa oraz powszechnie stosowane praktyki.
„Celem tego wsparcia jest zrekompensowanie rolnikom dodatkowych kosztów i utraconych dochodów w wyniku prowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt” – czytamy w piśmie skierowanym do Małopolskiej Izby Rolniczej.
Rolnik ma możliwość wyboru z katalogu praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt te, które są możliwe do realizacji w danym gospodarstwie. Płatność dobrostanowa przyznawana jest zgodnie z liczbą uzyskanych przez rolnika punktów za realizację wybranej praktyki lub wyb ranych praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt.