Co może sprzedać małżonek rolnika, żeby otrzymać pomoc?
W rozporządzeniu, które precyzuje stawki pomocy, znalazł się zapis o szczególnej roli małżonka rolnika, którego zabrakło np. w przypadku pomocy dla producentów pszenicy lub dopłaty do zakupionych nawozów.
Wsparcie dla sektora zbóż i nasion oleistych
Rząd objął pomocą producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku. Jednocześnie w jednym z warunków otrzymania tej pomocy określił obowiązek dołączenia do wniosku faktury VAT potwierdzającej sprzedaż przez rolnika kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych w okresie od dnia 15 kwietnia 2023 r. do dnia 15 czerwca 2023 r.
Nie budzi to większych wątpliwości i rolnicy raczej spodziewali się takiego warunku. Jednak zaskakujacym jest inny warunek, który - można by napisać - uzupełnia ten pierwszy, a w zasadzie wprowadza swojego rodzaju odstępstwo. O czym mowa?
Rola małżonka w fakturowaniu sprzedaży
W rozporządzeniu znalazł się zapis, który określa, że warunek, który opisaliśmy wyżej uznaje się za spełniony również wtedy, jeżeli dołączone do wniosku faktury VAT potwierdzają sprzedaż przez małżonka rolnika.
- Warunek (...) uznaje się za spełniony również, jeżeli dołączone do wniosku (...) faktury VAT potwierdzają sprzedaż (...) przez małżonka rolnika, o ile małżonek tego rolnika nie ubiega się jednocześnie o tę pomoc - brzmi wskazany przepis.
Zatem potwierdzeniem sprzedaży kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku będzie również sprzedaż dokonana przez małżonka rolnika.
Rolnicy pytają naszą redakcję
Do redakcji docierają pytania co w przypadku, w którym takiej sprzedaży dokonał ojciec lub syn prowadzącego gospodarstwo. Niestety - rozporządzenie nie przewiduje innych rozwiązań ponad to opisane dla przypadku sprzedaży kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku.
Uwaga - sprzedaż dokonana przez małżonka rolnika nie stanowi już spełniania warunku dołączenia do wniosku faktury VAT potwierdzającej sprzedaż przez rolnika w przypadku pszenicy czy również - odwrotnie - w przypadku zakupu nawozów.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.