Zmiany w szacowaniu szkód łowieckich
Duże zmiany w Prawie łowieckim. Szkody łowieckie będą szacowane według nowych zasad. Co oznacza to dla rolników?
Prezydent Andrzej Duda podpisał w tym tygodniu nowelizację ustawy Prawo łowieckie. Zgodnie z nią wnioski w sprawie szkód w uprawach i płodach rolnych składane będą do wojewody. Ten będzie ustalał wysokość odszkodowania w drodze decyzji administracyjnej. Oględzin oraz oszacowania szkód dokonywać będą natomiast przedstawiciele wojewody.
- Rzeczoznawcy wpisani na listy prowadzone przez izby rolnicze, w przypadku wniesienia zastrzeżeń do protokołu w zakresie wielkości szkody, będą uprawnieni do przedstawiania opinii - czytamy na stronie kancelarii prezydenta RP.
Wojewodowie wypłacą rolnikom odszkodowania z Funduszu Odszkodowawczego. Muszą to zrobić w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Strona niezadowolona z decyzji będzie mogła wnieść powództwo do sądu.
Przychodami Funduszu Odszkodowawczego będą roczne składki wnoszone przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich, a także dotacja z budżetu państwa.
Nowe prawo stanowi, że za szkody wyrządzone podczas polowań odpowiadają dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. Wcześniej, po 14 dniach od jej ogłoszenia, obowiązywać będą regulacje dotyczące wpisu na listę rzeczoznawców oraz przepisów wykonawczych z tym związanych.