Zmiany w dzierżawie terenów rolnych. Jakie będą nowe zasady?
Na podstawie umowy dzierżawy ziemi rolnej jej właściciel oddaje ją do użytku innej osobie na określony czas, w trakcie którego dzierżawca płaci ustalony czynsz. Kwestia dzierżawy ma zostać uregulowana, a zmiany są obecnie konsultowane.
„Na nowych zasadach dzierżaw nikt ma nie stracić”
8 stycznia 2025 roku odbyło się spotkanie MRiRW z przedstawicielami związków, samorządu i organizacji rolniczych, w których poruszano między innymi kwestię ustawy o dzierżawie, ale również definicji aktywnego rolnika i ochrony funkcji produkcyjnych wsi. Jak powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, to bardzo trudne tematy, które nie były podejmowane od lat.
W przypadku dzierżawy minister poinformował, że przygotowany został projekt ustawy o dzierżawie. Zmiany, które zostały w niej ustanowione, mają uregulować sposób, w który zawierane są umowy dzierżawy gruntów rolniczych, sposób ich rozwiązania, a także zasady, na jakich ma być płacony czynsz, obowiązki wszystkich stron umowy czy też kwestię następstwa prawnego.
Co istotne, minister podkreślił, że nowe zasady dzierżawy, które są określone w projekcie ustawy, nie mają sprawić, że ktokolwiek będzie stratny.
„Osoba przekazująca ziemię innej osobie do dzierżawy będzie mogła dalej korzystać z systemu KRUS i innych. Natomiast ci, którzy będą tę ziemię uprawiać, będą mogli otrzymywać m.in. dopłaty do paliwa do tej ziemi, z ekoschematów czy z innych form wsparcia, które są związane z prowadzoną przez nich produkcją” – czytamy na stronie ministerstwa.
Wspomniane spotkanie jest jednym z wielu, które odbywają się w trakcie konsultacji z MRiRW. - Nasze propozycje wprowadzają pewne zmiany w dotychczasowym systemie. Stąd rozumiem niektóre obawy i emocjonalne wypowiedzi, ale to jest dopiero rozpoczęcie procesu konsultacyjnego – powiedział minister Czesław Siekierski. – Osiągnięcie porozumienia wymaga czasu, czasem miesięcy.
Czytaj też: Rolnik zakończył dzierżawę. Kiedy może wystąpić o zasiedzenie?
Jakie zmiany w dzierżawie gruntów rolnych chce wprowadzić MRiRW?
O tym, jak mają wyglądać uregulowania sprawy dzierżaw terenów zielonych, minister wypowiedział się między innymi w piśmie z 27 grudnia 2024 roku skierowanym do Małopolskiej Izby Rolniczej.
Wyjaśnia w nim, że przygotowywany projekt ustawy o dzierżawie rolniczej przewiduje:
- wprowadzenie obowiązkowej formy pisemnej z datą pewną umowy dzierżawy, co ma pozwolić na uporządkowanie nieformalnych dzierżaw rolniczych, które nie dają żadnej gwarancji dzierżawcy;
- uregulowanie kwestii związanych z ponoszonymi nakładami na podmiot dzierżawy oraz sposób ich rozliczenia, a także kwestie związane z płatnością czynszu, by ograniczyć spory między stronami;
- preferowanie dzierżaw długoterminowych, co ma sprawić, że wydłuży się średni okres trwania umów;
- wprowadzenie możliwości kontynuowania umowy przez osoby bliskie, gdy dzierżawca umiera, co mogłoby korzystnie wpłynąć na liczbę gospodarstw rolnych.
Minister odniósł się w piśmie również do kwestii dzierżawy państwowych nieruchomości rolnych wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a więc zasobu, którym gospodaruje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa: „[…] należy podkreślić, że kwestie dzierżawy ww. gruntów, w tym m.in. dotyczące sposobu wyboru kandydata na dzierżawcę, trybu zawierania umów dzierżawy, ustalania ich warunków, a także ich przedłużania i ustania, reguluje ustawa o gospodarowaniu nie ruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy. W sprawach w nich nieuregulowanych stosuje się zaś przepisy Kodeksu cywilnego. Kwestie te nie wymagają zatem regulacji”.
Czytaj też: Ile zapłacą wędkarze w 2025 roku? Wydano specjalny komunikat