Złóż wniosek wspólnie z ojcem bądź sąsiadem
Jakie są korzyści wynikające ze wspólnego wnioskowania o środki unijne, np. w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych"?
- Nie bójmy się wspólnie z innym rolnikiem wnioskować o środki unijne - przekonuje Mariusz Tatka z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Chodzi o środki unijne, jakie można zdobyć w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”. O pieniądze za inwestycję budowlaną czy zakup maszyny mogą wspólnie wystąpić zarówno sąsiedzi, dwóch rolników z jednej wioski czy ojciec i syn, jeśli oczywiście posiadają odrębne gospodarstwa. Dlaczego warto zastanowić się nad tą formą wnioskowania? Przekonać przede wszystkim powinna wartość dofinansowania, która z 50% wzrośnie do 60% kosztów kwalifikowalnych inwestycji.
Czytaj także o trwającym naborze wniosków na dopłaty bezpośrednie KLIK
Poza tym, jeśli zamierzamy kupić maszynę, łatwiej nam będzie uzasadnić racjonalność jej nabycia dla naszego i na przykład gospodarstwa sąsiada (wskażemy jej większe wykorzystanie).
- Rozmawiam z rolnikami, którzy tłumaczą mi, że kupowana przez nich maszyna będzie pracować także u szwagra, ojca itd. Jeśli tak, złóżcie wspólny wniosek. Dla jednego gospodarstwa maszyna może być zakwestionowana - przestrzega Mariusz Tatka.
Częste pytanie, jakie zadawane jest ekspertowi dotyczy tego, czy wspólnie wnioskować o pieniądze mogą rolnik będący na podatku Vat oraz rolnik na ryczałcie?
- Oczywiście, że mogą. Vat rozliczą, ale nie w pełnym zakresie. Rolnik będący na vacie otrzyma zwrot podatku w wysokości proporcjonalnej do swoich udziałów w kupowanej maszynie, natomiast ryczałtowiec tego zwrotu nie otrzyma - wyjaśnia Mariusz Tatka.
Podaje przykład, w którym o kombajn zbożowy ubiegają się ojciec z synem. - Załóżmy, że syn ma 40 ha, a ojciec 160 ha, czyli razem 200 ha. Na podstawie tego liczymy udział proporcjonalny w maszynie. Jest jeszcze jedna ważna sprawa. Liczymy tylko powierzchni zbóż, a nie całych gospodarstw - zaznacza Mariusz Tatka. O czym jeszcze warto wspomnieć, wspólne użytkowanie maszyn kończy się wraz z wygaśnięciem umowy wspólnego użytkowania. Specjalista z CDR w Brwinowie przypomina także, iż każdy rolnik ubiegający się o środki unijne musi mieć udokumentowaną sprzedaż w roku poprzednim, a więc w 2015 na minimum 5 tys. zł.
- Wielu rolników ma problem z wykazaniem udokumentowanej sprzedaży szczególnie w przypadku małych gospodarstw i ryczałtowców - wyjaśnia Mariusz Tatka.