Ułatwienia dla cudzoziemców w rolnictwie
Wydłużenie możliwości pracy sezonowej z 6 do 9 miesięcy oraz zezwolenie wielosezonowe na 3 lata - to tylko niektóre zmiany, jakie mają się pojawić w przepisach prawa dotyczących zatrudniania cudzoziemców w rolnictwie.
Jak poinformowali na konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed pojawił się projekt ustawy, który ułatwi rolnikom zatrudnianie osób spoza Unii Europejskiej na okresy sezonowe. Nowe przepisy zaczną obowiązywać najwcześniej w styczniu przyszłegp roku.
- Jesteśmy u progu intensywnych prac w rolnictwie i chciałbym uspokoić rolników, którzy zatrudniają cudzoziemców do prac sezonowych - powiedział podsekretarz stanu Rafał Romanowski. Projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zmianie niektórych innych ustaw został przyjęty w połowie marca przez Radę Ministrów. Jest to transpozycja do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z dnia 26 lutego 2014 roku w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego.- Dyrektywa dotyczy przede wszystkim zatrudnienia w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce - podkreślił sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed.
Przewidywany termin wejścia w życie ustawy to 1 stycznia 2018 roku. W proponowanych rozwiązaniach zostało uwzględnionych szereg uwag i postulatów zgłaszanych przez stronę społeczną. Dotyczy to m.in. wydłużenia wspomnianego okresu wykonywania pracy sezonowej do 9 miesięcy, czy też wydłużenia możliwości wykonywania pracy na podstawie zarejestrowanego oświadczenia do końca 2018 roku. Zgodzono się również aby rolnik powierzający wykonywanie cudzoziemcowi innej pracy niż praca sezonowa na krótki okres (do 30 dni) nie musiał zgłaszać tego faktu do starosty.
Jak zaznaczyło ministerstwo rolnictwa, obecnie w rolnictwie w Polsce zatrudnia się co roku legalnie około 300 tysięcy pracowników z państw trzecich.