Spadają ceny cukru
Plantatorzy buraka cukrowego takiego obrotu spraw obawiali się już przez wprowadzeniem zniesienia limitów produkcji cukru w krajach UE.
Zarówno producentów buraka cukrowego, jak i cukrownie dosięga właśnie, najbardziej dotkliwy z możliwych, skutek zniesieniaq kwot cukrowych - spadek cen cukru. W listopadzie 2017 r. krajowe ceny zbytu cukru spadły o ok. 35% w porównaniu do cen przed rokiem. Niskie ceny przyczyniają się do pogorszenia sytuacji finansowej przemysłu cukrowniczego, co negatywnie wpływa na opłacalność produkcji buraków cukrowych. Cześciowym ratunkiem mogłoby być ograniczenie importu cukru z krajów trzecich. Chce tego minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Temat poruszył na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE, które odbywało się pod przewodnictwem Bułgarii 29 stycznia.
Czytaj także: Ceny cukru spadają. Plantatorzy buraka zarobią mniej?
- Sytuacja ta jest konsekwencją zniesienia kwot produkcyjnych, dlatego Polska wnioskuje o nieprzyznawanie kolejnych preferencji w przywozie cukru do Unii w ramach toczących się obecnie negocjacji handlowych - podaje MRiRW.
W opinii Polski rynek cukru powinien być traktowany jako wrażliwy, a co za tym idzie powinien być należycie chroniony przed importem z krajów trzecich. Polska wnioskuje o objęcie unijnego rynku produkcji cukru z buraków szczególna ochroną i monitoringiem.
Wiele delegacji, w tym Słowacja, Węgry, Litwa, Grecja, Austria, Rumunia, Łotwa poparło prezentowane przez Polskę stanowisko w sprawie cukru, czyli rozważenie możliwości wsparcia i nieudzielanie kolejnych preferencji w imporcie cukru do UE.