Rolnikiem być. Urlopu brak, gwarancji wynagrodzenia brak...
Co chwilę słyszymy o pomysłach skracających tydzień pracy w Polsce do 4 dni. Tym razem posłowie partii Razem złożyli w Sejmie ustawę o skróceniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo przy tym samym wynagrodzeniu. Jak to odnosi się do czasu pracy rolnika?
Polscy pracownicy, według danych OECD, pracują przeciętnie 1830 godzin w roku. To szósty najwyższy wynik wśród wszystkich państw tej organizacji i drugi najwyższy wśród państw europejskich.
- W Polsce mamy istną epidemię chorób związanych z przepracowaniem, takich jak choroby układu krążenia, problemy z kręgosłupem czy depresja. Co trzeci polski pracownik umysłowy czuje się wypalony zawodowo. To wszystko wpływa na wydajność pracowników, na koszty leczenia i na całą gospodarkę – przekonywał Bartosz Grucela z zarządu krajowego Razem.
Co z czasem pracy rolnika?
Polacy nie mają wyobrażenia, jak pracuje się w rolnictwie, ile zaangażowania trzeba włożyć, by uzyskać wymierny efekt swojej pracy. Jedna z naszych czytelniczek, tak skomentowała pracę w rolnictwie:
- Nie wiedzą, jaki jest ciężki kawałek chleba na gospodarstwie. Świątek, piątek i niedziela, nie ma wolnego – napisała do nas pani Jadwiga.
Rolnik nie pracuje tylko w czasie siewu zbóż czy żniw, jak myśli część mieszkańców miasta czy nawet wsi. Gospodarstwa z produkcją zwierzęcą wymagają zaangażowania każdego dnia, bez wolnego weekendu, bez należnego urlopu. To podstawowa różnica pomiędzy pracą rolnika a osób będących na tzw. etacie. Dyspozycyjność rolnika wynosi praktycznie 100%.
Według GUS rolnik pracuje na 1,5 etatu
Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu „Aktywność ekonomiczna ludności Polski” podał, że w sektorze rolniczym pracowało 9% wszystkich pracujących w Polsce, tj. 1,484 mln osób. Według GUS aż 184 tys. osób pracujących w rolnictwie na wykonanie swoich obowiązków poświęcało co najmniej 60 godzin tygodniowo, czyli tyle ile wynosi 1,5 etatu. Mając na względzie tak duże zaangażowanie czasu, to rolnik nie zarabia wcale tak dużo. Z danych GUS wynika, że średnie miesięczne wynagrodzenie brutto rolnika wyniosło 3400 zł.
Długi czas pracy to zwiększone narażenie na choroby zawodowe rolników
Duża ilość godzin pracy w gospodarstwie sprzyja rozwojowi chorób zawodowych, czyli takich, które powstają w związku z wykonywaną pracą, Za chorobę zawodową rolnika może być uznana tylko ta, która jest objęta wykazem chorób zawodowych. Wykaz dostępny jest w Załączniku do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.
W tym wykazie tym znajdziemy łącznie 26 chorób i grup chorobowych, w tym m.in.: boreliozę, odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, pylicę płuc, astmę oskrzelową, ostre uogólnione reakcje alergiczne, alergiczny nieżyt nosa, nowotwory złośliwe powstałe w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi, niektóre choroby skóry, przewlekłe choroby układu ruchu wywołane sposobem wykonywania pracy, przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy oraz choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa.
Co zrobić, by zmniejszyć czas pracy rolników?
Cóż, na tę chwilę to chyba pytanie bez odpowiedzi. W projekcie uchwały skracającej czas pracy nie ma bezpośredniego przełożenia na wymiar czasu pracy osób pozostających poza stosunkiem pracy, w tym także osób prowadzących działalność gospodarczą lub rolniczą.
- Kwestia wpływu projektowanej regulacji na funkcjonowanie gospodarki, w tym także na sposób i zasady prowadzenie działalności gospodarczej i rolniczej, wymaga przeprowadzenia odrębnej, pogłębionej debaty społecznej - informuje nasz portal Anna Szałek, dyrektor Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w biurze rzecznika praw obywatelskich.
Czy zgadzasz się, że temat czasu pracy rolników wymaga "pogłębionej debaty społecznej". Jakie Wy macie zdanie? Jeden z naszych czytelników tak podsumował ciężka pracę rolników:
- Jest takie przysłowie. Od myszy do cesarza każdy żyje z gospodarza – napisał pan Tomasz
Niech ten komentarz będzie smutnym podsumowaniem, może iskrą do działania – co zrobić, żeby praca w rolnictwie była bardziej docenioną?
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Jak zaoszczędzić trochę czasu? Może przez nawigację w rolnictwie - artykuł przeczytaj tutaj