Rolnik dorobi więcej i nie straci ubezpieczenia
Rolnik może więcej dorobić bez utraty ubezpieczenia w KRUS. Tak zakłada znowelizowana ustawa o ubezpieczeniu społecznym, która weszła już w życie.
W myśl nowych przepisów rolnik lub domownik, pracując na umowę zlecenie lub umowę agencyjną, będzie mógł zarobić do 2.000 zł (tyle bowiem o 1 stycznia 2017 r. wynosi w naszym kraju płaca minimalna), bez utraty ubezpieczenia w KRUS.
Ministerstwo rolnictwa zaznacza, że wprowadzona zmiana wychodzi naprzeciw licznym postulatom zgłaszanym zarówno przez samych rolników, jak i organizacje związane z rolnictwem. - Celem tych postulatów było umożliwienie rolnikom zachowania ciągłości podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, co jest wymagane chociażby w związku z nabyciem prawa do świadczeń krótkoterminowych z tego ubezpieczenia, jak również prawa do emerytury rolniczej, gdzie jest wymagane co najmniej 25 lat podlegania temu ubezpieczeniu - podaje MRiRW. - W związku z tym uznane zostało za uzasadnione podwyższenie do minimalnego wynagrodzenia za pracę kwoty warunkującej możliwość podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podjęcia dodatkowej działalności, o której mowa w art. 5b ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - zaznacza resort rolnictwa.
Czytaj także: Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne rolników za I kwartał 2017 r.