Rolnicy zwrócili się o 40 mln zł na pomoc klęskową
Zakończono przyjmowanie wniosków na wsparcie na odtworzenie zniszczonych przez klęski składników gospodarstwa.
Od 27 grudnia do 25 stycznia Agencja przyjmowała wnioski na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej", poddziałanie "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" finansowane z budżetu PROW 2014 - 2020. Na razie w ARiMR zarejestrowano 592 wnioski, w których rolnicy ubiegają się o przyznanie 39,7 mln zł pomocy klęskowej. Nie są to dane ostateczne. Część rolników zdecydowała się z pewnością na wysłanie swoich wniosków pocztą i minie trochę czasu zanim trafią one do ARiMR.
W jaki sposób szacuje się straty w gospodarstwie
Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę. Na podstawie oszacowanej wartości szkód w składniku gospodarstwa którego odtworzenia dotyczy wniosek o przyznanie pomocy określana jest wysokość wsparcia jaką może otrzymać rolnik z uwzględnieniem wcześniej wskazanego limitu pomocy na gospodarstwo i beneficjenta. Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy odtwarzanych składników pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu ubezpieczenia uszkodzonego lub zniszczonego składnika gospodarstwa, którego odtworzenia dotyczy wniosek.
Jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas kwotę pomocy na odtworzenie tego składnika, pomniejsza się o połowę.