Rolnicy chorują coraz częściej
KRUS informuje o wzroście liczby chorób zawodowych rolników. Ilość chorych wzrosła w ostatnich latach prawie trzykrotnie. Największy udział ma w tym borelioza.
Rocznie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłaca prawie 200 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci wskutek choroby zawodowej.
Najczęściej rozpozanawanymi chrobami zawodowymi u rolników są roznoszone przez kleszcze boreliozy i kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Dalej na liście są choroby układu oddechowego (astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych i alergiczny nieżyt nosa), uczuleniowe zapalenie skóry oraz przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy.
W 2007 r. liczba chorych zawodowo rolników wyniosła 105 osób. W 2016 r. odnotowano już natomiast 268 zachorowań. Według statystyk KRUS-u w ubiegłym roku dominowały choroby zakaźne, których wykryto aż 233 przypadki. 18 rolników chorowało na choroby układu oddechowego, 8 - na choroby skóry, a 9 przypadków stanowiły pozostałe choroby.
ZOBACZ TAKŻE: ARiMR: 3,15 mld zł z dopłat już na kontach rolników
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przedstawia także zestawienie liczby chorób zawodowych, według orzeczonego uszczerbku na zdrowiu. W 2016 r. w 159 przypadkach orzeczono do 5% uszczerbku na zdrowiu. W 71 przypadkach orzeczono od 6 do 10% uszczerbku. 31 przypadków stanowiło uszczerbek od 11 do 30%. Natomiast w przypadku 2 osób orzeczono uszczerbek od 31 do 60%. Żadnemu z chorych rolników nie orzeczono powyżej 60% uszczerbku na zdrowiu.
Liczby są niepokojące. Na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba zachorowań wśród rolników systematycznie wzrasta.
Powyższe statystyki przedstawiono na niedawnej konferencji w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Więcej na ten temat TUTAJ.