Renty w KRUS po nowemu. Brak badań, nowy formularz i nowe kryteria

Czy decyzja przyznaniu renty w KRUS będzie mogła być wydawana znacznie szybciej? Ministerstwo pracuje właśnie nad nowelizacją przepisów odnośnie orzecznictwa lekarskiego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany w orzecznictwie KRUS. Ministerstwo szykuję zmianę przepisów
Projekt stosownego rozporządzenia pojawił się w lipcu. Według założeń zmiany w prawie są konieczne z powodu starzejącej się z roku na rok kadry lekarskiej, i problemach z zatrudnieniem nowych specjalistów - co w praktyce przekłada się na wydłużony czas oczekiwania na decyzję o rencie czy odszkodowaniu.
Szybsze orzeczenia KRUS bez wizyty u lekarza?
Najważniejszą i najbardziej odczuwalną dla rolników zmianą jest rozszerzenie możliwości wydawania orzeczeń bez konieczności osobistego stawiennictwa na badaniu.
Przypomnijmy: do tej pory było to możliwe, ale tylko wtedy, gdy stan zdrowia uniemożliwiał danej osobie na dotarcie na komisję, a dokumentacja medyczna była kompletna.
Po zmianach lekarz uzyska poniekąd stałe prawo do wydawania orzeczenia na podstawie samej dokumentacji medycznej - jeśli oczywiście uzna ją za wystarczającą.
W efekcie - jak czytamy w uzasadnieniu projektu - „skróci się czas rozpatrzenia wniosku o świadczenia dla rolników i ich rodzin”.
Zmiany w orzecznictwie KRUS. Nowe, ujednolicone zaświadczenia od lekarza
To nie koniec. Kolejną istotną zmianą ma być wprowadzenie obowiązku wystawiania zaświadczeń o stanie zdrowia na nowym, ujednoliconym, urzędowym formularzu KRUS. Takie rozwiązanie ma poprawić wspomnianą wyżej kwestię dokumentacji medycznej, jaką musi posiadać rolnik, który np. stara się o rentę.
- W projekcie zmian do rozporządzenia przewiduje się, że zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza leczącego osobę, powinno być wydane na urzędowym formularzu Kasy. Konieczność zmiany wynika z faktu, iż zaświadczenie o stanie zdrowia, może być dzisiaj wydawane na różnych drukach. Nie jest określone, jakie powinno zawierać informacje medyczne. Z punktu widzenia Kasy (organu rentowego) bardzo ważnym jest, aby zaświadczenie nie składało się tylko z części opisowej, ale by w jego skład wchodziły też pola odnoszące się do wyników oceny stanu zdrowia w skalach, np. CCI lub ADL. Posługiwanie się uznanymi skalami ułatwia obiektywną ocenę stanu zdrowia ubezpieczonego - czytamy wprost w uzasadnieniu planowanych zmian.
Nowe kryteria odnośnie lekarzy-orzeczników KRUS
Osobną kwestią jest także sytuacja związana z małą liczbą lekarzy - orzeczników KRUS - co wpływa dziś diametralnie na przewlekłość postępowań.
Według aktualnych danych w Polsce jest obecnie 96 regionalnych inspektorów orzecznictwa lekarskiego, z czego zdecydowana większość - bo ponad 75 proc. - ma powyżej 60 lat.
Warto przy tym dodać, że dodatkowo w skład systemu orzecznictwa Kasy wchodzą:
- lekarze rzeczoznawcy – 809 osób,
- lekarze konsultanci – 208 osób.
By walczyć z brakami kadrowymi, projekt rozporządzenia przewiduje złagodzenie wymagań kwalifikacyjnych dla lekarzy orzekających w Kasie.
Planuje się m.in. rozszerzenie listy specjalizacji lekarskich oraz modyfikację wymaganego stażu pracy co docelowo da większe nadzieje na uzupełnienie stanu zatrudnienia lekarzy orzekających w Kasie.
A - jak wiadomo - większa liczba lekarzy to potencjalnie krótsze kolejki rolników, którzy na decyzję oczekują.
Poza wspomnianymi wyżej zmianami trzeba zaznaczyć, że dla samych rolników za wiele się nie zmienia - warunki, jakie trzeba spełnić, by otrzymać rentę czy odszkodowanie, pozostają takie same.
KRUS. Ile orzeczeń wydano w roku 2024?
Według danych przedstawionych w projekcie, w 2024 r. wydano w Kasie 118 492 orzeczeń, w tym 40 330 w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji.
- Tagi:
- orzecznictwo
- lekarz
- renta
- KRUS