Premie dla młodych rolników 2025. Nawet 200 tys. zł wsparcia
![](/media/cache/78/fc/78fc1c1a1d84238e82a2ffcfa40ca076.jpg)
Wnioski o dofinansowanie przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc finansowa jest przyznawana w ramach “Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027" (Interwencja I.11 - Premie dla młodych rolników). Wnioski w ramach zeszłorocznej odsłony programu ARiMR przyjmowała do 2 września 2024. Zgodnie z harmonogramem Agencji kolejny nabór wniosków w ramach “Premii dla młodych rolników” rozpocznie się 2 czerwca 2025 i potrwa do 31 lipca.
O jakie dofinansowanie może starać się młody rolnik?
Pomoc finansowa ma formę płatności ryczałtowej. Przysługuje jeden raz na osobę i gospodarstwo wskazane w biznesplanie (poza wyjątkami wskazanymi w regulaminie). Kwota pomocy wynosi 200 tys. zł i jest wypłacana w dwóch ratach: pierwsza w wysokości 70 proc. przyznanej pomocy (140 tys. zł), druga w wysokości 30 proc. pomocy (60 tys. zł). Kluczowym celem dofinansowania jest wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa w roku docelowym.
Czytaj też: Jak zwalczać szkodniki na drzewach owocowych? Wiosenne opryski bez chemii
Premia dla młodego rolnika. Kto może się o nią starać?
Wnioskodawca (osoba fizyczna) musi spełnić szereg warunków, w tym m.in. kryterium wieku i kwalifikacji zawodowych. Wymagane jest także złożenie biznesplanu dotyczącego planowanego rozwoju gospodarstwa. O dofinansowanie może ubiegać się osoba pełnoletnia (ukończone 18 lat w dniu złożenia wniosku), która nie ukończyła jeszcze 41 lat. Kolejne kryteria przyznania premii mówią m.in. o:- rozpoczęciu działalności rolniczej nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku - wnioskodawcą może być również osoba, która nie rozpoczęła jeszcze działalności rolniczej,
- posiadaniu numeru identyfikacyjnego nadanego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
- posiadaniu kwalifikacji zawodowych lub umiejętności przydatnych do prowadzenia działalności rolniczej, w razie braku ww. kwalifikacji wnioskodawca musi zobowiązać się do ich uzupełnienia (z wyłączeniem stażu pracy) w okresie 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy i rozpocznie uzupełnianie kwalifikacji najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy.
Wnioskodawca musi również złożyć biznesplan i zobowiązać się do jego realizacji w okresie nie dłuższym niż 3 pełne lata kalendarzowe (na warunkach określonych szczegółowo w regulaminie aktualnego naboru).
Co można kupić w ramach premii dla młodych rolników?
Otrzymaną pomoc młody rolnik musi wykorzystać w celu rozpoczęcia i rozwoju działalności rolniczej w zakresie wytwarzania – lub przygotowania do sprzedaży - nieprzetworzonych produktów rolnych. Program wspiera inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne w następujących kategoriach:
- inwestycje budowlane – budynki/budowle wykorzystywane do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży,
- zakup nieruchomości rolnych,
- zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich,
- nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich,
- zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu (w tym również sprzętu komputerowego), pojazdów służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży,
- zakup wartości niematerialnych i prawnych, służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok (tu. m.in. programy komputerowe).
Kryteria szczegółowe. Będą łatwiejsze wymagania?
Wniosek podlega precyzyjnej ocenie – dofinansowanie można otrzymać po uzyskaniu min. 7 punktów. Ocenie/punktacji podlegają następujące kryteria:
- powierzchnia UR w gospodarstwie w roku wyjściowym,
- kwalifikacje zawodowe lub umiejętności wnioskodawcy,
- różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo a młodym rolnikiem,
- przejmowanie gospodarstwa w całości,
- uczestnictwo w unijnych i/lub krajowych systemach jakości,
- wielkość ekonomiczna gospodarstwa w roku wyjściowym,
- prowadzenie produkcji zwierzęcej,
- dotychczasowa aktywność zawodowa wnioskodawcy.
W przypadku zbieżnej punktacji kilku wniosków pierwszeństwo w kolejności przysługiwania pomocy otrzymują: projekty realizowane przez kobiety, projekty z większą powierzchnią UR, projekty realizowane przez młodszych wnioskodawców. W trakcie zeszłorocznego posiedzenia Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny WPR 2023-2027 - pojawiły się sugestie dotyczące zmian w punktacji wniosków. 5 listopada przyjęto uchwałę dotyczącą zmiany oceny/punktacji wybranych kryteriów programu.
Czytaj też: ASF: Objawy i skutki choroby. Co muszą wiedzieć hodowcy?
Kwalifikacje zawodowe lub umiejętności
W poprzednim naborze za to kryterium można było uzyskać maksymalnie 4 punkty. Po wprowadzonych zmianach punktacja dla każdego poziomu wykształcenia zostanie podniesiona o 1 pkt. Maksymalną punktację (5 pkt.) otrzyma wnioskodawca posiadający:
- wykształcenie wyższe oraz stopień naukowy doktora nauk rolniczych lub weterynaryjnych,
- wykształcenie wyższe - ukończone studia pierwszego stopnia lub studia drugiego stopnia, lub jednolite studia magisterskie, lub studia magisterskie – na określonych kierunkach studiów rolniczych, ogrodniczych, weterynaryjnych (wskazanych w regulaminie dla danego naboru),
- wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz kwalifikacje w zawodach określonych w regulaminie naboru (tu m.in. technik rolnik, technik ogrodnik, technik weterynarii, technik turystyki wiejskiej i inne).
Za wykształcenie zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe oraz kwalifikacje w wybranych zawodach (rolnik, ogrodnik, pszczelarz, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych) będzie można otrzymać 4 punkty. 3 punkty zostaną przyznane za tytuł wykwalifikowanego robotnika lub tytuł mistrza, lub tytuł zawodowy lub tytuł zawodowy mistrza, w zawodzie wymienionym w lit. e, uzyskany w formach pozaszkolnych, oraz co najmniej trzyletni staż pracy w rolnictwie. Za wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz co najmniej czteroletni staż pracy w rolnictwie będzie można uzyskać 2 punkty.
Różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo a młodym rolnikiem
Zmieniono nazwę kryterium z „Różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo w całości i na własność a młodym rolnikiem” na „Różnica wieku pomiędzy przekazującym użytki rolne a młodym rolnikiem”. Kryterium to zostało również złagodzone - przekazanie gospodarstwa w całości zastąpiono w tym kryterium przekazaniem użytków rolnych. Punktacja - jeżeli różnica wieku pomiędzy osobą fizyczną przekazującą ziemię a młodym rolnikiem wynosi:
- powyżej 15 do 25 lat – 3 punkty,
- powyżej 25 lat – 5 punktów.
Jeżeli grunty przekazuje kilka osób fizycznych, różnicę wieku oblicza się pomiędzy najstarszym przekazującym a młodym rolnikiem.
Czytaj też: O te dopłaty rolnicy mogą ubiegać się w lutym 2025. Terminy składania wniosków
Powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie
Za to kryterium można uzyskać maks. 3 punkty. Pod uwagę brana jest powierzchnia użytków rolnych, które najpóźniej w okresie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy będą stanowiły przedmiot: własności, użytkowania wieczystego, dzierżawy z ZWRSP lub od jednostek samorządu, dzierżawy od innych podmiotów zawartej w formie aktu notarialnego albo z datą pewną oraz na okres co najmniej 8 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy. Punktacja jest obliczana według wzoru, a pod uwagę brana jest średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju lub w województwie - w zależności od lokalizacja gospodarstwa.
Przejmowanie gospodarstwa w całości
Nazwę kryterium zmieniono z „Przejmowanie przynajmniej jednego gospodarstwa w całości i na własność” na „Przejmowanie przynajmniej jednego gospodarstwa w całości”. Zaproponowano zwiększenie liczby punktów o jeden – z 4 do 5 punktów. Dodano również warunek: powierzchnia przekazywanych użytków rolnych stanowi co najmniej 1 ha. Jeśli w gospodarstwie osoby przekazującej znajdują się również zwierzęta gospodarskie, to wraz z gospodarstwem przejmuje je młody rolnik. Własnością osoby przekazującej lub w jej posiadaniu mogą pozostać użytki rolne o powierzchni nie większej niż 0,5 ha.
Wielkość ekonomiczna gospodarstwa
Punkty są przyznawane za wielkość ekonomiczną gospodarstwa powyżej 19 500 euro. Punktację (maks. 3 punkty) przyznaje się według wzoru. Pod uwagę brana jest produkcja prowadzona na użytkach rolnych, które najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy będą stanowiły przedmiot: własności, użytkowania wieczystego, dzierżawy z ZWRSP lub od jednostek samorządu terytorialnego; dzierżawy od innych podmiotów na podstawie umowy dzierżawy zawartej w formie aktu notarialnego albo z datą pewną oraz na okres co najmniej 8 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.
Czytaj też: Masz agrest w ogrodzie? Ten zabieg dobrze wykonać w lutym
Prowadzenie produkcji zwierzęcej
Punktację za to kryterium podniesiono z 2 do 3 punktów. Punkty są przyznawane, jeśli co najmniej 50 proc. wyliczonej w biznesplanie docelowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa stanowi wielkość ekonomiczna osiągnięta z produkcji zwierzęcej.
Uczestnictwo w unijnych i krajowych systemach jakości
Dodatkowe punkty można uzyskać za uczestnictwo (lub zobowiązanie uczestnictwa) w unijnych i/lub krajowych systemach jakości. Punktacja:
- uczestnictwo w unijnym systemie rolnictwa ekologicznego (na warunkach określonych w regulaminie) – 4 punkty,
- unijny system jakości (inny niż rolnictwo ekologiczne) – 2 punkty,
- krajowy system jakości – 1 punkt.
Punktacja w ramach tego kryterium sumuje się - maksymalnie można uzyskać 5 punktów.
Dotychczasowa aktywność zawodowa wnioskodawcy
Wnioskodawca może otrzymać 1 punkt, jeśli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy jest: domownikiem (w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników), uczniem w systemie dziennym albo studentem na studiach stacjonarnych, lub zarejestrowanym bezrobotnym.