MRIRW zapewnia - od stycznia ruszy rolniczy handel detaliczny
Każdy rolnik chcący sprzedawać bezpośrednio z gospodarstwa od 1 stycznia będzie mógł to robić na prostszych zasadach.
I nie przeszkodzi temu fakt, iż nie wszystkie akty prawne w tym temacie zostały przyjęte. Tak przynajmniej zapewniali Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i podsekretarz stanu Ewa Lech wraz z Krystianem Popławskim, dyrektorem departamentu bezpieczeństwa żywności i weterynarii na czwartkowej konferencji prasowej. Chodzi o rozporządzenie wydane na podstawie art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia określającego wymagania higieniczne, które jeszcze nie weszło w życie. Mimo to, jak przekonują przedstawiciele resortu rolnictwa, rolniczy handel detaliczny będzie mozliwy.
- Zgodnie z zapowiedziami z programu Prawa i Sprawiedliwości mieliśmy wprowadzić ułatwione zasady sprzedaży przez rolników żywności bezpośrednio z gospodarstwa i w ciągu minionego roku przygotowaliśmy cały pakiet ustaw, które to realizują – powiedział Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.
Co będzie musiał zrobić rolnik, jeśli postanowi sprzedawać żywność ze swojego gospodarstwa bezpośrednio klientom?
Jak podaje MRiRW w celu dokonania rejestracji takiej działalności należy złożyć, w przypadku zamiaru prowadzenia produkcji i sprzedaży:
- produktów pochodzenia zwierzęcego lub żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego (żywności złożonej) – do właściwego powiatowego lekarza weterynarii – wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów w formie pisemnej, w terminie co najmniej 30 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności lub
- żywności pochodzenia niezwierzęcego – do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego – wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Podmioty zamierzające prowadzić działalność w zakresie rolniczego handlu detalicznego produktami pochodzenia zwierzęcego lub żywnością złożoną nie są ponadto zobowiązane do sporządzania projektu technologicznego.
Podsekretarz stanu Ewa Lech podczas konferencji przekonywała, że powstało kilka rozporządzeń wykonawczych niezbędnych do rozpoczęcia procesu rejestracji rolniczego handlu detalicznego, w tym:
- rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania (Dz. U. poz. 2159),
- rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie rejestru zakładów produkujących produkty pochodzenia zwierzęcego lub wprowadzających na rynek te produkty oraz wykazów takich zakładów (Dz. U. poz. 2192) oraz
- rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie sposobu ustalania weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego (Dz. U. poz. 2161).