Małe gospodarstwa rolne czekały na te zmiany
Rolnicy nie muszą już prowadzić kosztownej działalności gospodarczej, jeśli chcą sprzedawać bezpośrednio ze swojego gospodarstwa.
Od 1 stycznia obowiązują przepisy prawa, które ułatwiają rolnikom możliwość sprzedaży produkty bezpośrednio z ich gospodarstwa.
W maju 2015 r. weszła w życie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadza zmiany w pięciu kolejnych: o podatku dochodowym od osób fizycznych; o podatkach i opłatach lokalnych; ordynacja podatkowa; o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizycznych oraz o swobodzie działalności gospodarczej.
Pojawiło się również rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2015r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej. Określa ono m.in. jakie produkty i w jakiej ilości może sprzedawać rolnik indywidualny ze swojego gospodarstwa.
Natomiast na stronie internetowej SANEPID-u znalazł się dokument, który reguluje sprzedaż produktów roślinnych: „Wytyczne dobrej praktyki higienicznej i produkcyjnej przy produkcji żywności niezwierzęcego pochodzenia w warunkach domowych, z wykorzystaniem surowców roślinnych z własnych upraw”.
Jak jest od tego roku? Jeśli rolnik zechce sprzedawać produkty przetworzone w swoim gospodarstwie i skorzystać z możliwości płacenia 2% zryczałtowanego podatku dochodowego, będzie musiał spełnić pewne warunki. Przede wszystkim ma obowiązek swoją produkcję zgłosić - zależnie od gałęzi produkcji do weterynarii bądź sanepidu.
Opodatkowanie ryczałtem będzie możliwe, jeżeli przychody rolnika w roku poprzednim nie przekroczyły równowartości 150 000 euro. Limit ten nie będzie obowiązywał w roku, w którym nastąpi rozpoczęcie działalności. Producenci rolni, którzy wybiorą opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, będą obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w terminie do 31 stycznia następnego roku.
Poza tym, rolnik - przetwórca będzie musiał prowadzić codzienną ewidencję sprzedaży. A sama sprzedaż będzie odbywać się wyłącznie w miejscu wytworzenia lub na targowiskach. Odstępstwo od tej reguły stanowi jedynie sprzedaż na festynach w ramach promocji produktów lokalnych.
Jak podaje Małgorzata Rudnicka z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska na zmiany w przepisach prawa dotyczące sprzedaży bezpośredniej czekało wiele gospodarstw rolnych, które współpracują z organizacją.