Koła gospodyń wiejskich - nawet 5 tys. zł dotacji
Jedno koło gospodyń wiejskich w jednej wsi
Na szeroką akcję informacyjno-szkoleniową czasu nie będzie zbyt dużo, bo od dnia wejścia w życie ustawy pierwszeństwo w rejestracji będą miały koła, które już działają na podstawie dotychczasowych przepisów. Muszą to jednak zrobić w okresie jednego miesiąca. Jeśli w jednej wsi działało parę kół, wszystkie będą mogły w tym czasie się zarejestrować i wszystkie będą miały możliwość wystąpienia o pomoc finansową.
W tej wsi nie zarejestruje się już żadne inne koło. Ustawa mówi, że w jednej wsi będzie można zarejestrować jedno koło. Tam zatem, gdzie dotychczas żadna taka organizacja nie działała, do Krajowego Rejestru KGW ARiMR wpisze koło, które jako pierwsze złoży wniosek. Koła, które zarejestrowały się wcześniej w KRS, będą mogły także zgłosić się do nowego KRGWK, dostosowując oczywiście statut do wymagań ustawowych (dla ułatwienia załącznikiem do ustawy jest wzorcowy statut).
Nie trzeba będzie jednak czekać na zmiany wprowadzone w KRS, te mogą być procedowane już po złożeniu wniosku do ARiMR i wpisie do prowadzonego przez nią rejestru. W nazwie koła musi znajdować się człon „Koło Gospodyń Wiejskich” oraz przynajmniej jedna nazwa wsi, na terenie której koło działa. Wszystkie organizacje gospodyń, które nie zarejestrują się, będą działać dalej na mocy dotychczasowych przepisów.