Koła gospodyń wiejskich - nawet 5 tys. zł dotacji
Wniosek i rejestracja w ARIMR - nadany zostanie REGON i NIP
Projekt Rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji podaje okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, jako ten, w którym Koło będzie mogło otrzymać pomoc finansową na realizację zadań statutowych. Środki trzeba będzie wykorzystać do 31 marca roku następującego po przyznaniu wsparcia.
Po złożeniu wniosku i rejestracji, Koło otrzyma z ARiMR zaświadczenie o wpisie, z którym trzeba będzie wystąpić najpierw o REGON, a następnie o NIP. Po nadaniu tych numerów, możliwe stanie się złożenie wniosku o płatność. W budżecie państwa zarezerwowano na ten cel kwotę 90 mln zł. Ustawa nie zakłada płatności okresowych, wsparcie ma być jednorazowe i dotyczyć będzie kół, które zarejestrują się w tej kampanii.
- Ustawa daje nam szanse i uważam, że powinniśmy z niej skorzystać - przekonuje Marzena Kubin z KGW Tenczynianki.
Są to z pewnością szanse na rozwój kół. Ważnym aspektem jest także to, że w zakres zadań organizacji wchodzi działalność na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet mieszkających na wsi. Jakie efekty przyniesie wejście w życie ustawy? Tego jeszcze nie wiadomo. Sukcesem będzie, jeśli uda się osiągnąć dzięki niej aktywniejszy udział kobiet w życiu społeczności lokalnych i spełnienie ich aspiracji, celów zawodowych, społecznych oraz edukacyjnych