Kiedy dostarczyć do Agencji umowę przekazania gospodarstwa?
Jakie dokumenty i kiedy powinni złożyć rolnicy zamierzający sprzedać lub oddać w darowiźnie gospodarstwo?
Do 11 października potrwa nabór wniosków o środki w ramach poddziałania "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi".
Maksymalnie pomoc może wynieść 7,5 tys. euro. Wszystko będzie zależeć od tego, kiedy rolnik zdecyduje się wejść w ten program. Zakłada się, że beneficjentowi będzie przysługiwać pomoc w wysokości 120% rocznej stawki płatności obszarowej dla małych gospodarstw za każdy rok kalendarzowy aż do końca 2020 roku.
Oznacza to, że rolnik który przekaże gospodarstwo w 2016 roku otrzyma płatności w wysokości 5-krotności 120 proc. rocznej stawki płatności dla małych gospodarstw ustalonej w roku przystąpienia do systemu dla małych gospodarstw.
W związku z tym, że maksymalna roczna stawka płatności dla małych gospodarstw ustalona w PROW 2014-2020 wynosi 1250 euro, to maksymalna stawka przyjęta do wyliczenia płatności dla rolników przekazujących gospodarstwa wynosi 1500 euro (1250 euro x120 proc.). Wsparcie wypłacone będzie jednorazowo.
Osoby zainteresowane wsparciem finansowym powinny do 11 października złożyć wniosek (dostępny TUTAJ).
A wraz z wnioskiem:
- dokumenty potwierdzające:
łączną powierzchnię, położenie i stan prawny gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego rolnika;
łączną powierzchnię, położenie i stan prawny gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego przejmującego gospodarstwo rolne
- kopię dokumentu tożsamości rolnika,
- kopię dokumentu tożsamości przejmującego gospodarstwo rolne
- oświadczenie rolnika o znajomości przepisów dotyczących kontroli
Na tym etapie to wszystko.
Następnie ARiMR ma czas na weryfikację wniosku. Jeśli wniosek spełni wymagania Agencji, jej pracownicy wydadzą decyzję o przyznaniu pomocy. Rolnik w tym czasie powinien podjąć działania w kierunku spełnienia następujących warunków:
- przekazania gospodarstwa - AKT NOTARIALNY;
- zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej
- zaprzestania podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników - w przypadku beneficjentów którzy podlegali temu ubezpieczeniu w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy.
W ciągu 90 dni od dnia otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy do biura powiatowego rolnik powinien złożyć wniosek o płatność.
Do wniosku o płatność dołącza się dokumenty potwierdzające spełnienie warunków (umowa przekazania gospodarstwa potwierdzony aktem notarialnym, zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej oraz zaprzestanie podlegania ubezpieczeniu w KRUS).