Jesienne wykroczenia, które rolnika mogą kosztować 1500 zł
Jesień to czas intensywnych prac polowych związanych między innymi z siewem i ochroną ozimin. Jak zawsze apelujemy o bezpieczeństwo na drogach i przypominamy o zwróceniu uwagi na ziemię, błoto czy nawet obornik, które pozostają na drodze publicznej po wyjeździe z pola.
Bezwzględnie zachować ostrożność
Rolnicy poruszający się drogą publiczną każdorazowo powinni pamiętać przede wszystkim o zachowaniu ostrożności i zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, poruszając się po drogach publicznych – informuje nasz portal nadkom. Urszula Szymczak, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Łowiczu.
Podczas prac polowych i powrotu na swoją posesję należy uważać na ewentualne zabrudzenie drogi. Po skończonej pracy trzeba usunąć zanieczyszczenia z kół oraz maszyny, z których błoto może spaść na drogę.
Policja apeluje do kierowców prowadzących prace polowe, aby, wyjeżdżając z dróg gruntowych lub nieutwardzonych, zwracali uwagę na stan swoich pojazdów. Złogi błota i innych substancji pozostawione na drodze są bardzo niebezpieczne dla użytkowników dróg i mogą w bardzo dużym stopniu przyczynić się do powstawania zdarzeń drogowych – zwraca nam uwagę mł. asp. Marcin Dębowski z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy.
Zanieczyszczenie drogi jest kwalifikowane jako wykroczenie określone w art. 91 kodeksu wykroczeń. Za takie wykroczenie, poza obowiązkiem oczyszczenia drogi, grozi kara grzywny do 1.500 zł.
Przepis ten ma na celu ochronę porządku na drodze publicznej. Służy ochronie bezpieczeństwa ruchu. Obiektywnie trzeba stwierdzić, że pozostawienie na drodze obornika czy dużej ilości błota spadającego z kół może powodować zagrożenie. Łatwo wpaść w poślizg, zwłaszcza, że jesienią na drogach są liście i jest mokro – dodaje mł. asp. Marcin Dębowski
Rolnicy, którzy, wyjeżdżając z pola, pozostawiają za sobą warstwę błota, powinni usnąć te zanieczyszczenia. Jeśli już doszło do zanieczyszczenia drogi, to do czasu jej oczyszczenia należy taki odcinek drogi oznaczyć, w praktyce np. trójkątem ostrzegawczym umiejscowionym w odpowiedniej odległości. Jeśli już do zanieczyszczenia drogi przy pracach polowych doszło, należy dochować należytej staranności i niezwłocznie przystąpić do jej oczyszczenia, zachowując przy tym bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi.
Podczas wykonywania prac polowych wjazd na drogę publiczną sprzętem rolniczym może spowodować uszkodzenie pobocza, zwłaszcza jak jest nieutwardzone. Można za to również zostać ukaranym karą grzywny lub nagany (art. 99 § 1 pkt 2 kodeksu wykroczeń). Samo zanieczyszczanie drogi może spowodować niebezpieczeństwo, ale to dopiero wystąpienie pewnych okoliczności powoduje, że niebezpieczeństwo jest realne – zaznacza mł. asp. Marcin Dębowski
Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy na skutek naszego zabrudzenia drogi dojdzie do zdarzenia drogowego – kolizji czy wypadku, rolnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej i cywilno-prawnej. Ponadto zanieczyszczenie drogi może zostać usunięte przez zarządcę drogi a kosztami sprzątania może on obciążyć rolnika.
Przeczytaj również inne nasze artykuły o pojazdach rolniczych na drodze
- Tagi:
- pojazdy rolnicze
- jesień
- ciągnik
- droga