Jak dobrze kupić pestycydy?
Środki ochrony roślin do tanich nie należą. Jak zatem mądrze kupować, by na nich zyskać?
Na te pytania odpowiada Krajowa Administracja Skarbowa, która bierze udział w akcji edukacyjnej, ostrzegającej rolników przed konsekwencjami zakupu i stosowania nielegalnych pestycydów.
Jak przekonuje KAS, środki ochrony roślin to leki dla roślin i jedno z podstawowych narzędzi pracy rolnika. Zanim jednak trafią na półkę sklepową, ponad dekadę pracują nad nimi naukowcy, aby były bezpieczne, ochroniły uprawy, zwalczyły szkodnika lub chorobę, zapewniając zdrowe plony.
W całej Europie jednak powszechny stał się proceder obrotu nielegalnymi preparatami, które nie spełniają wymogów jakościowych i bezpieczeństwa. Dlatego Krajowa Administracja Skarbowa, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin podjęły wspólną akcję edukacyjną, aby ostrzec rolników przed konsekwencjami zakupu i stosowania nielegalnych pestycydów.
Przeczytaj o sposobach stosowania adiuwantów KLIK
Warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji jakie niesie za sobą zakup środków z nielegalnego źródła, jego potencjalna oszczędność może być tylko pozorna i przynieść więcej strat niż zysku. Legalne środki ochrony roślin są zarejestrowane w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i posiadają etykietę w języku polskim. Podczas zakupu produktów powinna być wystawiona faktura VAT, która jest również podstawą do późniejszej reklamacji w przypadku niezadziałania środka. Sygnałem dla nas o wątpliwie legalnym pochodzeniu środków ochrony roślin powinny być: sprzedaż na bazarach, podczas handlu obwoźnego, brak polskiej etykiety, dużo niższa cena, brak faktury VAT.
Głównymi konsekwencjami z jakimi musimy się liczyć w przypadku nielegalnego zakupu jest nie rzadko całkowita utrata plonów oraz zdrowia w momencie kontaktu z substancją. Działając w ten sposób niszczymy także środowisko. Istotny jest równiez fakt, iz łamiąc prawo jesteśmy narażeni na utratę dopłat bezpośrednich, dotacji i certyfikatów. Tracimy również wiarygodność handlową.
Legalne środki można kupić tylko w wybranych sklepach stacjonarnych lub internetowych posiadających zezwolenie na sprzedaż środków ochrony roślin, wydane przez Wojewódzką Inspekcje Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Dodatkowo każda z firm ma swoje zabezpieczenia produktów przed fałszerzami, które można sprawdzić na stronie producenta.