Droższy prąd dla większości gospodarstw rolnych
Gwarantowana cena energii elektrycznej dla rolników została ustalona na poziomie 2600 kWh rocznie. Jak to przekłada się na realne zużycie energii w gospodarstwach rolnych? Postanowiliśmy sprawdzić, czy podwyżki cen energii elektrycznej nie dotkną rolników.
Wyższe koszty energii, nawozów i pasz
Ciągle rosnące koszty energii elektrycznej stanowią niemały problem dla rolników, którzy borykają się również z wyższymi cenami nawozów czy pasz do zwierząt hodowlanych.
Racją stanu w Polsce jest pomóc obywatelom przejść przez ten bardzo trudny czas. Gdybyśmy nie działali, oznaczałoby to wzrost cen energii już od stycznia przyszłego roku, trzykrotny, a czasami nawet czterokrotny – powiedział podczas swojego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki.
Gwarancja ceny do 2600 kWh
Na jaką pomoc od rządu mogą liczyć rolnicy? Limit, do którego nie będzie żadnej podwyżki cen energii, do którego państwo polskie będzie gwarantowało cenę, wynosi 2600 kWh rocznie. Premier zaznaczył, że wiedza na temat zużycia energii w gospodarstwie rolnym wynika z rozpoznania, jakie poczynił rząd.
- Gospodarstwa rolnicze – tam potrzeby zapewnienia energii elektrycznej są dużo wyższe, zazwyczaj są wyższe. Zmierzyliśmy to, wszystko to jest zweryfikowane również danymi z GUS – podkreślił Mateusz Morawiecki.
Niski limit oznacza podwyżki cen dla większości
Nasz portal zapytał rolników, jakie mają zużycie energii elektrycznej i czy dane podane przez rząd odzwierciedlają faktyczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie rolnym. Jak wynika z przeprowadzonego mini sondażu, profil danego gospodarstwa wpływa na zapotrzebowanie na prąd i tylko 18% badanych rolników w pełni skorzysta z rządowej ulgi, a pozostałe 82% musi być przygotowane na podwyżki cen energii elektrycznej, ponieważ zużcie energii wynosi ponad ustalony limit. Aż 27% spośród zapytanych gospodarstw rolnych przekracza zużycie energii ponad 10.000 kWh rocznie.
Ministerstwo unika jednoznacznej odpowiedzi
- Przedstawione podczas wspólnej konferencji członków rządu 16.9.2022 r. rozwiązania Tarczy Solidarnościowej mają chronić przed gwałtownymi wzrostami cen energii elektrycznej – zapewnia nasz portal Wydział Komunikacji Medialnej w Departamencie Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie odpowiedziało nam jednoznacznie na postawione pytanie, czy gwarantowana cena energii do poziomu 2600 kWh rocznie jest wystarczającą pomocą oraz czy jest szansa na zwiększenie tego limitu dla rolników, a jedynie zaznaczyło, że trwają prace nad założeniami nowych rozwiązań.
- Tarcza Solidarnościowa to rozwiązanie zachęty – nagradza tych, którzy oszczędzają. Przedstawione założenia nowych rozwiązań znajdują się w projekcie ustawy, nad którą prace w przyszłym tygodniu ma sfinalizować Rada Ministrów i niezwłocznie po zaakceptowaniu rozwiązań przez rząd szczegóły zostaną przekazane do wiadomości publicznej – podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Na obszarach wiejskich zdaniem GUS zużycie energii spadło
Według danych nadesłanych nam przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które powołuje się na GUS, w 2021 r. w porównaniu do roku poprzedniego zużycie energii elektrycznej na 1 gospodarstwo domowe w Polsce spadło o 0,8% i wyniosło 1 979,9 kWh, przy czym w miastach wyniosło 1.741,8 kWh (spadek o 0,6%), a na obszarach wiejskich – 2.452,9 kWh (spadek o 1,3%).