Decyzja środowiskowa ważna przy "Modernizacji"
By przeprowadzić niektóre inwestycje w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych" trzeba Agencji dostarczyć decyzję środowiskową. Jej uzyskanie trwa nawet do 1,5 roku.
Nie wszyscy rolnicy, którzy jesienią ubiegłego roku złożyli wnioski o unijne środki, zdawali sobie sprawę z tego. Teraz mają problem.
Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych informacja o konieczności posiadania decyzji środowiskowej powinna być udostępniona także we wniosku o przyznanie pomocy, a nie dopiero we wniosku o płatność. Dzięki temu uniknięto by sytuacji, w których rolnik dowiadywałby się o takim obowiązku dopiero kilka miesięcy po złożeniu wniosku.
Przykładem może być chociażby rolnik, który zwrócił się z prośbą o interwencję do Izb Rolniczych. Przesłał pismo, w którym oznajmił, że w listopadzie ubiegłego złożył wniosek o przyznanie pomocy. Po kilku miesiącach od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymał informację, że oprócz drobnych poprawek, na których uzupełnienie ma 14 dni, musi dostarczyć także Decyzję środowiskową.
- Zgodnie z informacjami uzyskanymi w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska procedura uzyskania takiej decyzji trwa do 1,5 roku - podaje zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.
KRiR wystosowała wniosek o zapoznanie się ze zgłoszonym problemem oraz spowodowanie odpowiednich zmian procedur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i umożliwienie rolnikowi złożenia uzupełnienia wniosku.
- Zaznaczyliśmy, że we wniosku o przyznanie pomocy nie ma informacji o konieczności złożenia załącznika jakim jest decyzja środowiskowa. Pojawia się on dopiero we wniosku o płatność. Informacje o niezbędnych załącznikach powinny być dostępne dla rolników podobnie jak informacja o konieczności posiadania decyzji o warunkach zabudowy czy pozwoleniu na budowę, które rolnik posiada i dołączył do wniosku - wyjaśnia KRIR.
Pozyskanie środków na modernizację gospodarstw, jak przekonuje dalej Krajowa Rada Izb Rolniczych, jest niezwykle ważne dla rolników pragnących rozwijać hodowlę. Ważne jest również dla samej Agencji, która zajmuje się rozdysponowywaniem środków przeznaczonych na konkretna działania.
- Konieczna jest rzetelna informacja lub dłuższy czas na uzyskanie wymaganych decyzji - zaznacza Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Przypomnijmy, że ministerstwo rolnictwa wydało rozporządzenie, zgodnie z którym beneficjenci środków w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych" na poprawki i dosyłanie dokumentów mają czas do 29 kwietnia.
Jeśli rolnik nie zdąży z przesłaniem dodatkowych dokumentów do 29 kwietnia, np. pozwolenia na budowę czy decyzji środowiskowej, otrzyma odmowną decyzję przyznania wsparcia.
Zmiana ta wynika z nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, która weszła w życie 30 marca 2016 r.
W całej Polsce jesienią 2015 r. wpłynęło 2287 wniosków na "Modernizację gospodarstw rolnych", w których rolnicy ubiegają się o przyznanie nieco ponad 884 mln zł wsparcia. Spośród rolników, którzy złożyli wnioski, 63% ubiega się o pomoc na inwestycje w rozwój produkcji mleka krowiego, 25% zaplanowało operacje związane z rozwojem produkcji bydła mięsnego, 12% stara się o dofinansowanie na rozwój produkcji prosiąt.
Warto dodać, że od kilku dni trwa kolejny nabór wniosków na "Modernizację". Potrwa on do 29 kwietnia. Rolnicy mogą występować o środki na produkcję prosiąt, mleka oraz bydła mięsnego a także zwiększenie efektywności w gospodarstwie (m.in. zakup maszyn rolniczych). Więcej TUTAJ