Czy ceny tuczników pójdą w górę?
Obniżki cen tuczników wyhamowały. Ile obecnie płacą skupy?
Obniżki cen tucznika
Na końcu września pisaliśmy o kolosalnych spadkach cen żywca wieprzowego (TUTAJ). Wyniosły one wówczas w granicach 60 groszy na kilogramie. Od tamtego czasu, tydzień do tygodnia, minimalnie je obniżano. W poniedziałek , gdy skontaktowaliśmy się z pośrednikami jedynie kilkoro z nich zdecydowało się podwyższyć oferowaną kwotę o 0,10 zł/kg. Oby to był impuls do kolejnych zwyżek. Analizując wykres (patrz poniżej) widać, że cofnęliśmy się do poziomów sprzed kilku miesięcy, a opłacalność z miesiąca na miesiąc maleje.
Jedna świnia = jedna wypłata
Pod jednym z naszych postów na Facebooku podejmującym temat sytuacji na rynku żywca wieprzowego rozgorzała się dyskusja. Jeden z komentatorów zwraca uwagę na to, że kiedyś za jedną świnię można było kupić 200 l oleju napędowego, inny z kolei odnosząc się do „zamierzchłych” czasów dodaje, że jedna świnka, to była jedna wypłata. A co możemy powiedzieć o obecnych i o opłacalności? W tej chwili jej praktycznie nie ma. Mało tego, znaczna część hodowców do interesu dokłada, a stada trzymają jeszcze ci, którzy mają zobowiązania. Ubojnie sprowadzają coraz więcej mięsa z zagranicy. Inny uczestnik dyskusji w mediach społecznościowych ma na to radę: nie kupować w marketach to jedyny bat na zagraniczne mięso.
ASF, bioasekuracja i płot przeciwmigracyjny
Chyba jedynym pocieszeniem jest to, że w tym roku obserwujemy mniejszą liczbę ognisk ASF. Jednym z powodów zapewne jest to, że wiele hodowli zostało zlikwidowanych. Poza tym, wzrosła świadomość rolników, jeśli chodzi o wprowadzenie zasad bioasekuracji w chlewniach. Innym natomiast powodem ograniczenia występowania choroby jest zapewne postawienie muru przeciwmigracyjnego od strony granicy z Białorusią. Ograniczyło to przedostawanie się dzikich zwierząt przenoszących wirus ASF na teren naszego kraju. Jednak dla hodowców z terenów objętych strefami dobrych informacji nie ma. Aktualnie otrzymują oni około kilkudziesięciu groszy mniej za kilogram tucznika niż rolnicy, którzy strefą nie są objęci. Jakie obecnie stawki proponują pośrednicy?
Aktualne ceny żywca wieprzowego*
Stawki za tucznika wynoszą aktualnie od 6,20 do 7,00 zł/kg, przy średniej 6,58 zł/kg. W poubojowej klasie E natomiast pośrednicy oferują 7,80 - 9,00 zł, kg, średnia stawka to 8,63 zł/kg. Ceny za kilogram maciory wahają się między 4,50 a 4,85 zł/kg, przy średniej stawce 4,67 zł/kg. W przypadku knura z kolei oscylują one w granicach 4,00 - 4,40 zł/kg, średnia to 4,27 zł/kg.
*Ceny z dnia 7 października 2022