Co czeka polskich rolników po Brexicie?
Czy wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie negatywnie na polski przemysł i handel produktów rolno-spożywczych oraz polskie rolnictwo? Na pytanie odpowiada Zespół Analiz Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.
Dla polskiej branży rolno-spożywczej Wielka Brytania jest istotnym partnerem handlowym. W 2015 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych do tego kraju wyniosła ok. 2 mld EUR co stanowiło ok. 8% całego eksportu tych produktów z Polski. Wielka Brytania, po Niemczech jest drugim największym odbiorcą towarów rolno-spożywczych z Polski.
W związku z tym wyjście Wielkiej Brytanii z UE spowoduje pewne trudności z wymianie handlowej z tym krajem. Jednak jest jeszcze za wcześnie aby jednoznacznie oceniać skutki Brexitu, gdyż w chwili obecnej wiemy bardzo niewiele na temat tego jak ten proces będzie wyglądał, kiedy to nastąpi, czy i jak długie będą okresy przejściowe. Nie znamy też zasad na jakich będzie funkcjonował rynek po rozstaniu Wielkiej Brytanii z Unią.
Możliwych scenariuszy jest dużo, niemniej Wielka Brytania pozostanie ważnym partnerem handlowym Polski, w tym w handlu produktami rolno-spożywczymi, lecz jej rola w polskim eksporcie się zmniejszy, a eksporterzy będą musieli poszukać alternatywnych rynków.
Czytaj także: Co o Brexicie mówią politycy? KLIK
Gdyby po wyjściu Wielkiej Brytanii handel odbywał się na mocy porozumień w sprawie wolnego handlu, to wpływ Brexitu były nie byłby znaczący i eksport rolno-spożywczy z Polski nadal mógłby się stopniowo zwiększać, lecz w nieco mniejszym tempie niż w sytuacji, gdyby Wielka Brytania nadal była w UE.
W mniej optymistycznym scenariuszu,jeżeli Wielka Brytania będzie chciała prowadzić bardziej niezależną politykę handlową i więcej towarów importować z innych, konkurencyjnych cenowo rejonów świata, to UE, aby chronić się przed nimi, może wprowadzić cła i prawdopodobnie spowodować podobną odpowiedź ze strony Wielkiej Brytanii. Wtedy eksport towarów rolno-spożywczych z Polski do Wielkiej Brytanii może wyraźnie zwolnić lub nawet obniżyć się. Dodatkowo, tym samym na rynku unijnym będzie więcej żywności, co będzie prowadzić do wzrostu konkurencji wewnętrznej.
Czytaj także: Brexit. Polska straci 9 miliardów rocznie KLIK
W przypadku poszczególnych sektorów, co oczywiste, ograniczenia w handlu spowodują nieco trudniejsze warunki szczególnie dla polskich przedsiębiorstw i gospodarstw nastawionych na eksport do Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim może tu chodzić o producentów przetworów mięsnych (drobiu), niektórych warzyw i przetworów warzywnych, pieczarek, borówki amerykańskiej,oraz producentów żywności przetworzonej, w tym czekolad i przetworów zbożowych, dla których Wielka Brytania również jest ważnym rynkiem zbytu.
Zatem ostateczny wpływ Brexitu na polski sektor rolno-spożywczy będzie uzależniony od kształtu umów handlowych, ewentualnych kontyngentów i taryf, które mogłyby ograniczyć swobodę wymiany.
Czytaj także: Brexit. Skutki dla Polski wcześniej niż nam się wydaje KLIK