Będą kary pieniężne za zakup produktów rolnych bez umowy!
Już od 11 lutego 2017 r. będą mogły być nakładane kary za nabywanie produktów rolnych bez pisemnej umowy z producentem.
Nowe przepisy wprowadzają kary pieniężne za produkty nabyte wskutek wadliwej umowy bądź bez pisemnej umowy na dostawę produktów rolnych. Organem uprawnionym do kontroli i nakładania kar pieniężnych będzie dyrektor OT Agencji Rynku Rolnego właściwy według miejsca siedziby lub zamieszkania nabywcy.
Jak powinna wyglądać umowa?
Umowa na dostawę produktów rolnych musi być przygotowana w formie pisemnej przed dostawą.
Wszystkie elementy umów na dostawę produktów rolnych zawieranych przez producentów, odbiorców, przetwórców lub dystrybutorów, w tym elementy powyżej określone, są swobodnie negocjowane pomiędzy stronami.
Wyjątki
MRIRW zwraca uwagę na to, że umowa nie jest wymagana w przypadku, gdy produkty rolne dostarczane są przez producenta nabywcy, mającemu formę spółdzielni, której producent jest członkiem, a statut tej spółdzielni lub przepisy i decyzje w nim zawarte lub z niego wynikające zawierają przepisy o podobnych skutkach jak wymogi dotyczące umów wynikające z ustawy.
Po co nowe przepisy?
Zadaniem resortu rolnictwa, obowiązek zawierania pisemnych umów na dostawę produktów rolnych ma na celu wzmacnianie współpracy w łańcuchu dostaw żywności. - Widząc potrzebę wzmocnienia pozycji producenta, Polska wdrożyła przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w zakresie kształtowania właściwych stosunków umownych – tłumaczy MRiRW.
Wysokość kary
Nabywanie przez przedsiębiorców produktów rolnych bez wymaganych lub niespełniających warunków umów będzie skutkowało nałożeniem przez ARR sankcji w formie kary pieniężnej w wysokości 10% wartości produktów zakupionych wskutek wadliwej umowy. - Na obowiązek uiszczenia kary pieniężnej, czy jej wysokość, nie będą miały wpływu ani odstąpienie od umowy, ani zmniejszenie jej wartości (np. poprzez wystawienie faktury korygującej) - zaznacza ministerstwo rolnictwa.
Podstawa prawna
3 października 2015 r. weszły w życie przepisy ustawy2 w zakresie obowiązku zawierania pisemnych umów na każde dostarczanie produktów rolnych do pierwszego nabywcy (m.in. zbóż, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, tytoniu3, owoców i warzyw, produktów z przetworzonych owoców i warzyw, mleka i przetworów mlecznych, wołowiny i cielęciny, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, produktów pszczelich czy wina) − z wyłączeniem sprzedaży bezpośredniej przez producentów, grupy producentów tych produktów, organizacje producentów albo zrzeszenia organizacji producentów. W przypadku, gdy pierwszym nabywcą nie jest przetwórca, umowa między kolejnymi nabywcami jest także zawierana na piśmie.
1 Ustawa z dnia 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 67) wprowadzająca zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych.
2 Ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2015 r. poz. 1419).
3 Umowa dotycząca dostarczania tytoniu zawierana jest w terminie do dnia 15 marca roku zbiorów.
Rolnicza sprzedaż detaliczna - wnioski o wpis do rejestru KLIK