Będą dotacje dla KGW
Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły szybko się zarejestrować i starać o dotacje. Czy rzeczywiście będzie tak łatwo, jak zapowiadają premier i minister rolnictwa?
Rada Ministrów przyjął projekt Ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Obecnie w Polsce działa około 26 tysięcy KGW. Resort rolnictwa obliczył, że przynależy do nich ponad milion osób. Jest to spora grupa, która aktywizuje wieś, organizuje eventy, propaguje folklor i tradycję. Problem w tym, że do tej pory KGW nie mogło uzyskać osobowości prawnej (chyba, że w ramach stowarzyszenia, na co panie decydują się coraz częściej). W związku z tym, że koło gospodyń wiejskich to grupa nieformalna, jej członkinie nie mogły aplikować o dotacje.
"Z kolei samorządy terytorialne nie mają również możliwości rozliczania ewentualnego wsparcia finansowego udzielanego KGW. Ponadto brak prostego rozwiązania prawnego umożliwiającego szybką i bezproblemową rejestrację KGW powoduje, że zainteresowane kobiety częstokroć podejmują decyzję o funkcjonowaniu jako nieformalna grupa" - czytamy w uzasadnieniu do ustawy.
Projekt ustawy określa formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w KGW oraz tryb zakładania i organizację wewnętrzną KGW.
"W myśl projektowanej ustawy KGW jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich" - zaznacza ustawodawca.
Sformalizowane KGW będzie mogło składać się z co najmniej 10 osób. Grupa ta będzie musiała uchwalić statut zgodny z wymogami określonymi w ustawie oraz na podstawie wzorca statutu.
Czytaj także: Koło Gospodyń Wiejskich i Kółko Rolnicze w Russocicach mają razem 110 lat!
W ramach współpracy i współdziałania w zakresie realizacji zadań KGW będą mogły (na zasadzie dobrowolności) oraz z inicjatywy co najmniej 2 kół gospodyń wiejskich, które zadeklarują członkostwo w związku, zrzeszać się i tworzyć związki KGW. Terenem działalności KGW będzie mogła być jedna bądź więcej wsi. KGW będą mogły wykonywać zadania także poza terenem swojej działalności, w tym na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza granicami. Przewiduje się, że na terenie jednej wsi będzie mogło działać jedno KGW w rozumieniu ustawy.
KGW będzie podlegało obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Komitet założycielski będzie składał wniosek o wpis KGW do rejestru wraz ze statutem lub oświadczeniem o przyjęciu wzorcowego statutu. Z chwilą wpisu do rejestru KGW nabędzie osobowość prawną.
Nadzór nad KGW będzie pełniła ARIMR.
Co ciekawe, projekt ustawy zakłada, że KGW będzie mogło prowadzić działalność zarobkową, w tym działalność gospodarczą.
Jest też informacja o dotacji celowej z budżetu państwa. Wspomniany jest tylko 2018 rok. Czy to oznacza, że przewidziane jest tylko jednorazowe wsparcie? Biorąc pod uwagę, że mamy prawie październik i nie wiadomo kiedy uchwała wejdzie w życie, KGW nie będą mogły skorzystać z dotacji celowej.
Czytaj także: Prężnie działajace KGW z długoletnim stażem
Projekt ustawy określa także warunki i zasady prowadzenia przez KGW uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Niektórzy twierdzą, że KGW mogą odstraszyć obowiązki wynikające z posiadania osobowości prawnej, czyli rejestracja w Urzędzie Skarbowym, NIP oraz comiesięczna księgowość.
Rozporządzenia do ustawy będą miały określać wzór wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, wzór zaświadczenia o dokonaniu wpisu do rejestru, wzór odpisów z rejestru, szczegółowy sposób prowadzenia rejestru czy uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów oraz warunki, jakim powinna odpowiadać ta ewidencja w celu prawidłowego określenia zobowiązań podatkowych.